Založ si blog

Ak nejde zredukovať medvede, treba zredukovať tzv. ochranárov

Nedá mi nevyjadriť sa k téme zredukovania počtu medveďov. Zrejme najlepším riešením bude povinný mesačný pobyt všetkých, ktorí sú proti redukcii počtu medveďov, hoci v Kremnických vrchoch a povinné prechádzky po lese. Značná časť ochranárov sú totiž mestskí ľudia, ktorí do tejto témy kecajú od PC. A do prírody poriadne nevkročia. Pre nich je to otázka fandenia niečomu. Veď aj Jano Budaj je mestský človek, namiesto toho, aby pracoval ako lesný alebo poľnohospodársky robotník, ktorý je v dennodennom kontakte s prírodou, pracoval v meste ako kotolník. Nevytýkam mu to, len konštatujem, že k prírode v skutočnosti on nemal nikdy blízko, inak by sa zamestnal hoci ako záhradník, ako som robil aj ja.

Sedeli sme nedávno s partiou v Bratislave, prišla reč aj na medvede. Tak som sa opýtal kamaráta po skončení diskusie, že zrejme aj on by chránil medvede. Je známy pozitívnym vzťahom k prírode. Každý deň sa prejde po lesíku pri sídlisku – a on to považuje za vzor prírody a od toho odvodzuje svoj vzťah k medveďom. Je to dobrý človek, ale tu viditeľne zamieňa potrebu odborného, vecného a objektívneho pohľadu svojimi subjektívnymi pocitmi. Neuvedomujúc si, že jeho sa to osobne nedotýka, osobne mu nič nehrozí, pre neho je to také fandenie niečomu, ale zasahuje tým podstatne do života tisícov ľudí, obmedzuje ich slobodu.

Žiada sa odbornosť, nie aktivistický prístup. Čím ďalej, tým viac neznášam rôznych ekologických aktivistov, ochranárov. Ochrana prírody je nutná, ale toto je totálna svojvôľa, nie ochrana prírody z pohľadu niekoho, kto je skutočne spätý s prírodou a rozumie jej.

Ja sa nepovažujem za odborníka na túto tému, ale od malička som sa pohyboval v prírode, v rodine horára, aj bratia sú lesáci. Od malička som brigádoval v lese, sadil stromčeky, robil presekávky, vyznačoval stromy na vyrúbanie (na rozdiel od dnešnej ťažby najkrajších stromov sa vytrieďovali mrzáky), kosil a pripravoval seno pre zver na zimu, budoval senníky ap.

Zúčastňoval som sa poľovačiek, ale nikdy som nebol poľovníkom, skôr pozorovateľom. Ale pochopil som, že niektoré zvieratá nemajú prirodzených nepriateľov a ich reguláciu musí vykonávať človek.  Ak poľovníci neudržia rozumné počty diviakov ich odstrelom, ich premnožené počty zdecimuje mor – a následne zdecimuje aj chovy ošípaných.  Tie zdecimované desaťtisíce nám nie je ľúto? Je zrejme lepšie, ak človek rozumným spôsobom využije dary prírody, o to menej potrebuje umelých chovov a ničenia prírody a zdecimované stáda diviakov hnijúcich v lese.

Poľovníci dostávali náboje na redukovanie líšok, strák, sojek, ap. Pretože ak poľovníci nezredukujú počty líšok, strák, odrazí sa to na poklese stavov zajacov, bažantov, jarabíc a prepelíc.  Pretože nielen líšky, ale aj dravé vtáky dokážu poriadne zredukovať ich počty. Všimnime si, ako veľmi sa aj po mestách rozmnožili straky, ktoré dokážu vykrádať hniezda iných vtákov. Oproti 70. a 80. rokom dnes zajace ledva vidieť, je raritou zazrieť jarabice alebo prepelice.

Nedávno som videl dokument, ako niekde na Slovensku vypustili do prírody kŕdel prepelíc. Problém predsa nie je v tom, že ich potrebujeme umelo chovať, ale ochrániť v prírode pred predátormi. Zredukovať predátorov, aby nám jarabice a prepelice úplne nevymizli. Ak nechcem zredukovať jeden druh, ktorý nemá nepriateľa, tak ten dokáže vyničiť iné druhy.

Podobne je to so srnčou,  jeleňou a danielou zverou. Najmä danielom sa začalo výrazne dariť, premnožené stáda sa tlačia do blízkosti človeka. Ak poľovníci neobmedzia počty týchto zvierat, do budúcnosti by sme mohli mať problémy s lesmi, mohli by ich výrazne zredukovať. Táto zver totiž na jar masovo požiera mladé stromčeky. Mne dokázali daniele odhryznúť 2 cm hrubé orechy. V Yellowstonskom národnom parku tomu urobili koniec nasadením vlkov.

Medvede.

Ako som napísal, je potrebné vyhnať všetkých, ktorí sú proti udržaniu racionálneho počtu medveďov, do slovenských lesov aspoň na mesiac. A postihnutým rodinám a ľuďom zaplatiť liečenie.  Nech to nie je kecanie od PC, ale osobná účasť. Som zvedavý, či nejaký ochranár poslal postihnutým aspoň nejaké euro. Chcú rozhodovať o tomto probléme, byť účastní, tlačia proti redukcii počtu medveďov – tak nech znášajú aj náklady, dôsledky svojich postojov. Nemôžem rozhodovať o živote iných, ale neznášať náklady. Myslím, že aj viacerí blogeri, ktorí tak vehementne sú proti redukcii počtu medveďov, by mali napísať, ako finančne prispeli postihnutým.

Pritom aj ja som za to, aby medveď patril do slovenskej prírody,  na rozdiel od západoeurópskej. Ale chce to rozumný, odborný postoj, nie postoje ufňukaných deciek, to celý problém deformuje. Počty nechávam na odborníkov, ktorí vedia prepočítať na rozlohu Slovenska a vhodných lesov počet  – hovorí sa tuším o 500 – 800 kusoch.

V západných krajinách, Nemecku, Rakúsku, Švajčiarsku nemajú ani jedného, pretože medveď výrazne zasahuje do prírody, obmedzuje človeka v chove dobytka, oviec, včiel, výrazne obmedzuje turistiku.

Medveď výrazne mení vzťah človeka k prírode. Od malička som bol vychovávaný k tomu, aby som sa v lese správal ticho, nerušil prírodu, bol jej súčasťou. Bol som zvyknutý pohybovať sa v prírode sám a  ticho, ticho našľapovať, nelámať konáriky a pozorovať prírodu.  Zrazu kvôli mestským deckám, ktoré sedia niekde za PC, sa nemôžem po prírode pohybovať sám a ticho, ale musím vykrikovať  (niekedy doslova ako blázon, ak niekde tečie potok, ako to bolo v prípade smrteľného útoku). Sú tzv. ochranári pri rozume? Niekto od PC chce  takto drasticky meniť normy chovania v lese? Čo si mám myslieť o týchto ľuďoch? Pripadá mi to ako ukážka totálneho rozkladu európskeho myslenia, jeho zahnívania vo všetkých smeroch.

Ja poznám dobre aj bratislavské pomery, aj lesy, prelozil som ich, pohybujem sa tam, ale dobre poznám aj dedinské pomery, vyrastal som na dedine, žijem aj na dedine. A len čo vyjdem za plot môjho dedinského bývania, už  musím myslieť na to, že sa môžem  stretnúť s medveďom a mal by som začať hulákať, aby ma počul. Bol som napr. v Kremnických vrchoch, chcel som preskúmať sám turistické trasy, ale boli tam stopy medveďov, hlboké údolia, radšej som to vzdal.

Čudujú sa potom títo ľudia, že si ľudia začínajú myslieť, že nie sú ochrancami prírody, ale eko-teroristami? Ja si tiež myslím, že viac prírode škodia, ako pomáhajú, preto ich treba zredukovať. To nie je bytostná spätosť s prírodou, vesmírom, pozorovanie jej procesov, zaradenie sa do týchto procesov ako ich súčasť, ale typické naduté západné (konzumné a koloniálne) vnucovanie prírode a ľuďom svojho subjektívneho postoja. To neuznávam, to je proti prírode, také subjektívne rozmaznané ľudské.

Poznal som napr. tzv. bratislavskú ochrankyňu zvierat, ktorá sa lepšie pohybovala v bratislavských supermarketoch so psíkom v náručí, aby sa predviedla, ako v skutočnej prírode a dokázala človeka ponížiť tak, že som sa jej radšej už neozval.

Keď už niekto chce chrániť zvieratá, nie je mu ľúto iných pobitých oviec, dobytka, zajacov, sliepok, zničených včelích úľov, zabitých a zmrzačených ľudí? Ak chránim premnoženie jedného, ktorý nemá prirodzeného nepriateľa, ubližujem tým iným zvieratám. To nie je otázka fandenia, ako to vidím u mnohých tzv. ochranárov, ale otázka odborná. Píše sa tu o 15 zlikvidovaných problémových medveďov- ale zabitých  zvierat medveďmi bolo predsa oveľa viac. Tak ktorý život zvieraťa je vlastne cennejší?

Nad plynovodmi Nord Stream pred výbuchmi lietali americké vrtuľníky

28.09.2022

Ako vyplýva z údajov Flightradar, v septembri niekoľkokrát lietali nad oblasťou, kadiaľ vedú plynovody NS 1 a NS 2, americké vrtuľníky. Vrtuľníky amerického námorníctva Sikorski MH-60R Seahawk sa nachádzali nad miestom potrubí v Baltskom mori tri dni za sebou – 1., 2. a 3. septembra. Na Flightradar24 je vrtuľník zobrazený ako neidentifikované [...]

Čínsky Hongkong bol vyhodnotený za najslobodnejšiu ekonomiku sveta

14.09.2022

Podľa „Výročnej správy o svetovej ekonomickej slobode 2022“, ktorú vydal kanadský Fraser Institute, Hongkong bol znovu hodnotený ako najslobodnejšia ekonomika zo 165 ekonomík sveta. Po návrate Hongkongu z koloniálneho područia V. Británie do vlasti pred 25 rokmi, s plnou podporou ústrednej vlády, sa hongkongská ekonomika prudko rozvíja, status Hongkongu ako [...]

Čína pracuje na vybudovaní stanice na Mesiaci

11.09.2022

10.9.2022 priniesol čínsky denník Global Times oznámenie Čínskeho národného kozmického ústavu (CNSA), že 4. fáza výstavby čínskej výskumnej stanice na Mesiaci dostala zelenú od čínskej vlády a možno ju realizovať. V rámci tejto fázy bude počas nasledujúcich rokov preskúmaný pomocou lunárnych sond Chang´e-6, 7 a 8 južný pól Mesiaca a vybudovaná [...]

Hollywood

Hollywood je opäť Hollywoodom. Ikonický nápis sa dočkal renovácie

04.10.2022 23:17

Americké LA čakajú oslavy stého výročia osadenia

Elon Musk

Kúpi, nekúpi, kúpi. Musk za Twitter zaplatí pôvodnú sumu 44 miliárd dolárov

04.10.2022 22:21

Prípadom predaja sa mal zaoberať súd v americkom štáte Delaware.

dúhovy pride, LGBTI

Slovinskí gejovia a lesby budú môcť uzatvárať manželstvá a adoptovať si deti

04.10.2022 21:36

Za návrh zmien zákona o rodine hlasovalo 48 poslancov, proti boli 29 a jeden sa hlasovania zdržal.

mobilizácia

Pre mobilizáciu utieklo možno až milión Rusov, Moskovčania narýchlo predávajú byty

04.10.2022 20:52, aktualizované: 22:34

Ruský minister Šojgu uviedol, že od začiatku mobilizácie do armády vstúpilo vyše 200 000.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 20
Celková čítanosť: 89935x
Priemerná čítanosť článkov: 4497x

Autor blogu

Kategórie