Založ si blog

Vraj desiatky tankerov čakajú pri brehoch EÚ. Poukazuje to na neskutočný bordel, ktorý prináša drahotu

Médiá nám s radosťou zvestujú, vraj desiatky tankerov krúžia okolo európskych brehov, niektoré správy hovoria okolo španielskych brehov. Ako sme si už zvykli, mediálne informácie sa nemusia zhodovať so skutočnosťou. Aj v tomto prípade môže ísť o vytváranie mediálneho tlaku na Rusko, ukážku, vraj Európa bude mať plynu dosť.

Ak len okolo španielskych brehov, tak sa to dotýka len Španielska a Francúzska a nesúvisí to so zásobením EÚ. Ak okolo celej Európy, je to ešte horšie. Ja osobne by som sa hanbil pustiť také niečo do éteru, nieto byť hrdý na tento stav. Pretože sme v 21. storočí, nie v 18. st.  Chaos na chaos. Pritom to má byť akože tlak na Putina, že Európa bude mať plynu dosť. Ja osobne skôr čítam z tej správy o chaose, že západný kapitalizmus je v totálnom kolapse.

Ak dnes idete k lekárovi, objednáte sa. Podľa jeho možností. Ak idete ku kaderníkovi, objednáte sa. Ak idete s partiou do reštaurácie, objednáte si dopredu stôl – podľa kapacity reštaurácie. Množstvo aktivít si dnes aj obyčajný človek plánuje, vie, čo bude robiť aj o tri mesiace. Firmy si svoje dodávky pomerne  prísne plánujú (Covid-19 to trochu narušil, ale to už pominulo), žiadne veľké zásoby v skladoch, zásoby sú na cestách.

Ale v takej strategickej oblasti ako je energetika, zrejme dnes pôsobia úplní diletanti, ktorí bez akejkoľvek koordinácie, nedokážu zladiť kapacity terminálov s objednávkami tankerov, nakladanie, vykladanie. To je absurdné, takto riadiť v 21. st. akože „vyspelú“ EÚ a tárať o zelenom programe. To je tak, keď európski a americkí politici pobehujú po svete ako tajtrlíci a dohodujú kde tu nejaký tanker, že sa v tom ani divá sviňa nevyzná, kto čo dohodol. Samozrejme, bez koordinácie s ostatnými a absencie akejkoľvek predstavy o možnostiach ich vyloženia.

Tu vidieť obrovskú paniku, ktorej Európania podľahli a v obrovskom chaose draho nakupujú LNG plyn (jeho ceny sa nepáčia ani politikom), nechajú tankery blúdiť po mori, čo tiež niečo stojí a zanecháva silnú uhlíkovú stopu.

Západný kapitalizmus viditeľne zažíva hlbokú existenčnú krízu.

Pod existenčným tlakom sa vracia na svoj prirodzený ekonomický základ – národný ekonomický priestor (a masy Európanov tomu tlieskajú, hoci to prinesie ďalšiu vlnu zdražovania), konkurenciu voči ostatným krajinám ako nepriateľským namiesto integračnej a globálnej deľby práce. Mali by sme tu mať vzdelanostnú spoločnosť, schopnosť porozumieť spoločenským procesom, namiesto toho tu máme post-pravdivú, post-faktickú, na subjektívnych pocitoch a hodnotách založenú prvobytnú spoločnosť.

Kapitalizmus už dávno mal hrať druhoradú úlohu, podobne ako starý feudalizmus. Jeho čas pominul Veľkou hosp. krízou 1929 -33. Problém je v tom, že veľký kapitál v dobe existenčnej krízy nebude váhať odhodiť liberálno-demokratickú podobu (správu) kapitalizmu a nahradiť ju fašistickou podobou kapitalizmu. Tak ako to urobil pred 100 rokmi. Nakoniec, týmto smerom prijal už viacero krokov, využijúc na to pandémiu – a množstvo ľudí tomu tlieska, v snahe odstrániť liberalizmus. Hoci problémom nie je liberalizmus ako forma správy, ale samotná spoločensko-ekonomická podstata – kapitalizmus. Problémom nie je demokracia či liberalizmus všeobecne, ale jeho stará, kapitalistická (panská) podoba.

Dnes sú na programe veľké civilizačné zmeny, väčšina ľudí si nedokáže prestaviť ich dosah. Len k týmto zmenám treba preto pristupovať rozvážne, bez subjektívnych emócií a nepriateľstva, aby sme sa neocitli namiesto v budúcnosti v hlbokej minulosti.

Nerob iným to, čo nechceš, aby robili iní Tebe 2

26.11.2022

Načo písmená, na Západe všetko po starom.

Nerob iným to, čo nechceš, aby iní robili Tebe

26.11.2022

Dnes sa Ukrajinci sťažujú, že im Rusi začali ničiť energetickú sústavu, že je to genocída. Nuž, áno, toto by sa v dnešnej civilizácii nemalo stávať. Lenže Ukrajinci túto zásadu nechápu už dlhodobejšie. Od r. 2014 systematicky ničili elektrickú, plynovodnú, vodovodnú infraštruktúru Krymu a separatistických donbaských republík. Ihneď vyhodili do povetria [...]

Izolácia Ruska a Číny ako z učebnice: Alžírsko oficiálne požiadalo o vstup do zoskupenia BRICS

07.11.2022

Osobitná vyslankyňa ministerstva zahraničných vecí Alžírska Leila Zarukiová oznámila, že jej krajina podala oficiálnu žiadosť o vstup do skupiny BRICS. Alžírsky prezident Abdelmajid Tebboune už v auguste uviedol, že jeho krajina je pripravená vstúpiť do zoskupenia a má na to všetky podmienky. Ruský veľvyslanec v krajine Alexander Šuvajev uviedol, že [...]

Jaroslav Naď

Naď: Bez schválenia rozpočtu nestúpnu platy vojakom, ohrozíme modernizáciu

03.12.2022 09:46

Minister obrany Jaroslav Naď si nevie predstaviť fungovanie rezortu v rozpočtovom provizóriu.

Ukrajina, Rusko, vojna

ONLINE: Bulharsko má pre Ukrajinu len ľahké zbrane, tanky nepošle

03.12.2022 07:40, aktualizované: 08:49

Bulharsko bolo spolu s Maďarskom a Rakúskom poslednou krajinou v Európskej únii, ktorá Ukrajine oficiálne nedodávala zbrane.

Mikuláš, Vianoce, čokoláda

Holanďania stále viac nechcú aby Čierny Peter bol čierny

03.12.2022 07:24

Holanďania sa čoraz viac stavajú proti čiernej tvári tradičnej sviatočnej postavy Zwarte Piet (Čierny Peter).

Roman Mikulec, Igor Matovič, Eduard Heger, parlament, odvolávanie, ôsmy pokus

Politológ z Trnavskej univerzity: Načo predčasné voľby? Veď v parlamente prechádzajú zákony

03.12.2022 07:20

Politológ Tomáša Jahelka pokladá za mierne zarážajúce, že prezidentka prichádza s myšlienkou predčasných volieb.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 25
Celková čítanosť: 109291x
Priemerná čítanosť článkov: 4372x

Autor blogu

Kategórie