Založ si blog

Chystá sa prevoz 10 medveďov k Bratislave

Podľa zdroja z ministerstva sa pripravuje prevoz 10 medveďov do priestoru Malých Karpát medzi Bratislavu a Pezinok. Ako experiment.

Dôvody?

1.V niektorých oblastiach, napr. na Poľane pri Detve, sú medvede premnožené, a preto trpia  nedostatkom priestoru a potravy, v niektorých úplne chýbajú. Ide preto o riešenie poskytujúce stresovaným medveďom na malom priestore väčší komfort a viac potravy v neobsadenom priestore.

2.Je zjavné, že najmä obyvatelia vidieckych oblastí nie sú priaznivo naklonení medveďom a požadujú ich silnú reguláciu. Tieto oblasti sú známe chovom veľkých stád dobytka, oviec a koní, preto často dochádza k stretom chovateľov s medveďmi. K tomu zároveň potrebujú aj dopestovať dostatok krmiva (obilia, kukurice, zemiakov, ovocia), čo láka medvede. Je preto zjavné, že vo vidieckych oblastiach si ľudia a medvede nerozumejú a požadujú ich silnú redukciu.

Naopak, obyvatelia veľkých miest, hlavne Bratislavy, Pezinka, Modry sú známymi ochrancami zvierat, s veľmi pozitívnym vzťahom k zvieratám. Preto je predpoklad, že medvede tu nájdu priaznivejšie prostredie pre svoj život a ľudia a medvede si tu lepšie porozumejú.  A môže prestať tlak na silné zredukovanie stavov tejto šelmy.

V tejto oblasti sa zároveň nechovajú veľké stáda domácich zvierat, takže by nedochádzalo ani k neželaným stretom a škodám.

Obyvatelia Bratislavy väčšinu svojho voľného času trávia vo veľkých nákupných centrách, v kaviarňach, im priestor Malých Karpát nie je až tak potrebný, je skôr potrebný pre našu najväčšiu šelmu – medveďa. Je to zrejmé aj z diskusií na túto tému na weboch, niektorí zdôrazňujú, že prečo by sa mali medvede likvidovať, oni aj tak trávia čas v kaviarňach. Z vyjadrení diskutujúcich aj ochranárov je preto zrejmé, že by nemalo dochádzať k nejakým veľkým problémom a tento experiment treba privítať.

Ak vraj bude experiment s prvotným prerozdelením úspešný, uvažuje sa aj o nasadení jedného páru do lužných lesov pri Dunaji, kde by našli dostatok priestoru a potravy, najmä bylinnej. Ale nie je jasné, ako by prijali rovinu a či by nezredukovali stavy bobrov, ktoré sa tu utešene rozmnožili. Podobne stavy labutí, divých kačiek a srniek. Pretože by sa dali očakávať návštevy medveďov aj v oblasti Malého a Veľkého Draždiaka v Petržalke.

Nuž, neviem, či si to dotyčný zdroj len vymyslel, alebo je to už hotová vec, ale rozhodne takéto opatrenie má svoju logiku. Pri lepšom priestorovom rozmiestnení by sa možno zistilo, že medvede vôbec nie sú premnožené a ich zredukovanie vôbec nie je potrebné.

Ukrajina voči Rusku: vrátiť stav do r. 1991. Potom vrátiť aj NATO do r. 1991

12.05.2024

Nuž, dalo by sa súhlasiť. Za podmienky: ak by išlo o komplexný návrat západných aj ruských pozícií po získaní nezávislosti Ukrajiny v r. 1991. Pozrime sa, aká bola situácia vr. 1991: 16.7.1990 Ukrajinská SSR vyhlásila zvrchovanosť v rámci ZSSR. 20.1.1991 aj na Kryme prebehlo referendum, ktoré rozhodovalo o otázke v znení: „Ste za nezávislú [...]

Ako krásne funguje trh s plynom. Začal som kúriť drevom, aby som nenarušil jeho dokonalosť

16.03.2023

No, vás by netešila súčasná situácia s plynom. Ako sme ju brilantne vyriešil. Pravidlom trhu, hlavne kapitalistického voľného trhu, vždy doteraz bolo: pri prevahe ponuky cena klesala, ak bola ponuka nízka, cena stúpala. Ale moderný kapitalizmus v čele s USA to vylepšil, aby to fungovalo ešte efektívnejšie (to len neprajníci tvrdia, že pre [...]

Hrozí Slovensku ruský útok ? Je cieľom Ruska obsadiť Ukrajinu a ďalšie krajiny?

24.02.2023

Hovorí sa o tom najmä v súvislosti so vzlietnutím našich útočných stíhačiek proti ruskej armáde, krok, na ktorý sa zatiaľ neodvážila ani jedna krajina NATO, pretože by sa to mohlo považovať za právo na odvetný úder na letiská. Nuž a toto ohrozenie zakladá možnosť občanom, hlavne obyvateľom Sliaču, Zvolena, Banskej Bystrice podať hromadnú žalobu na [...]

Mallorca

Na Malorke sa zrútila terasa reštaurácie, najmenej štyria ľudia neprežili

23.05.2024 23:02, aktualizované: 23:38

Ďalších zhruba 27 osôb utrpelo zranenia.

pásmo gazy

Izraelská armáda postupuje hlbšie do Rafahu, podľa Galanta operácia ďalej zosilnie

23.05.2024 22:26

Za posledný deň prišlo pri izraelskom bombardovaní a pozemných operáciách v celom Pásme Gazy o život 91 Palestínčanov.

Peter Pavel

Prezident Pavel sa zranil pri jazde na motorke. Skončil v nemocnici

23.05.2024 21:30

Jeho zranenia nie sú vážne, vyžiadajú si však krátke pozorovanie.

okamura, SPD, protest

Danko vystúpil na Okamurovej demonštrácii v Prahe. Odporcovia po nich hádzali vajíčka

23.05.2024 21:03, aktualizované: 21:38

Danko občanom Česka zaželal vládu, pre ktorú budú na prvom mieste.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 30
Celková čítanosť: 170648x
Priemerná čítanosť článkov: 5688x

Autor blogu

Kategórie