Hlavným dôvodom je prehlbujúci sa úpadok hospodárskej sily USA a potreba čeliť tlaku Číny.
Z formálneho hľadiska Rusko porušilo medzinárodné právo útokom na ukrajinské územie. Z faktického hľadiska, berúc do úvahy všetky súvislosti, sa však Rusko len bránilo pred tlačením sa NATO na jeho hranice. Ak moderné rakety vedia z Ukrajiny doletieť do Moskvy za 3-5 minút, tam končia žarty. K útoku bolo cielene donútené, rátajúc s jeho hospodárskym rozpadom.
USA boli strojcom tejto hry a preto veľmi dobre ovládajú pohnútky Ruska k útoku. Vedia, že Rusko nie je nebezpečenstvom, vojenským či hospodárskym, ani pre USA, ani pre EÚ, nemá dôvod útočiť na európske krajiny.
Okupácia dnes je nákladná záležitosť, vyžaduje si viac nákladov ako prínosov. Pre Rusko je výhodnejšie s EÚ obchodovať, dodávať jej energie, ako okupovať prakticky bezcenné územia.
Trumpovi ako dobrému obchodníkovi preto ide v aktuálnej situácii o
1.vyťaženie maxima z dohody s Ruskom o rozdelení Ukrajiny. Ak sa mu podarí uzavrieť dohodu o 50 % podiele na ťažbe ukrajinských nerastných zdrojov, bude spokojný, postaví USA do pozície víťaznej strany. Snaha donútiť ukrajinského prezidenta pod časovým tlakom ju podpísať nevyšla, ale USA sa toho nevzdávajú.
2.USA potrebujú rýchlo zastaviť boje, dosiahnuť prímerie (Trump ho hneď v telefonáte s Putinom navrhol), pretože Ukrajina každým dňom stráca územia a do pár mesiacov sa môže celá ukrajinská obrana zrútiť. Európske výzvy na posilnenie ukrajinskej pozície, aby sa s Ruskom rokovalo z pozície sily, berie ako nerealistické naťahovanie času, výhodné pre Rusko.
3.USA, ktoré sú v úpadku, čelia narastajúcemu čínskemu hospodárskemu, finančnému, technologickému, diplomatickému tlaku.
Preto Trump ako dobrý obchodník vytváraním dobrých vzťahov s Ruskom pokúša sa mediálne, diplomaticky, politicky vytesniť Čínu z riešenia týchto udalostí a vytvoriť silnými rečami o clách, Grónsku, Kanade, Mexiku, Paname obraz silných USA ako vodcu, ktoré majú pod palcom riešenie globálnych záležitostí.
Vytváraním obrazu USA ako mierotvorcu vynulovať obraz USA ako strojcu tejto vojny a teda porazeného.
A zároveň braním Ruska ako rovnocenného partnera, slušným správaním ho vzďaľovať z čínskej sféry vplyvu.
USA potrebujú čeliť Číne, nie Rusku.
Ide o zložitú geopolitickú hru so snahou zachovať geopolitické postavenie USA. A treba pochváliť slovenského premiéra Roberta Fica, že sa v nej dokázal zorientovať. Samozrejme, kto je odchovaný na západnej propagande a tzv. európskych hodnotách, ktoré nevymenia hodnoty za lacný ruský plyn, musí mať dnes slzy v očiach, ako sa to stalo riaditeľovi Mníchovskej bezpečnostnej konferencie.
Príliš náročné, vysoko nad úrovňou tunajšej ... ...
Veľmi dobrý blog! ...
Čína prišla s koncepciou spoločnej globálnej... ...
Niektorí analytici dnešnú situáciu nazývajú... ...
Áno. Je ešte niekoľko silných hráčov, ktorí sa... ...
Celá debata | RSS tejto debaty