Vo všeobecnej rovine sú záujmy oboch strán na Ukrajine predvídateľné.
1.Rusko ako susedná krajina a slovanská krajina nebude mať záujem na rozvrate Ukrajiny, ale na stabilnom (hospodársky, sociálne, politicky) susedovi, aby mal na západných hraniciach pokoj a stabilitu. Preto mu nepôjde o vydrancovanie a rozvrat krajiny.
2.USA naopak sú zainteresované skôr na vydrancovaní bohatstva Ukrajiny. Chudobná, nestabilná krajina na hraniciach Ruska im môže maximálne vyhovovať. Vytvoriť okolo Ruska nepokojný pás.
Možno niektorí namietnu, že predsa USA a Rusko sú v týchto dňoch k sebe priateľsky naklonené. Je dávno známou skutočnosťou, že USA nemajú priateľov, spojencov, iba svoje záujmy. A k Rusku sa dnes správajú ústretovo, aby dosiahli rozdelenie sfér vplyvu a hlavne, mohli sa sústrediť na boj s Čínou.
Pozrime sa ku konkrétnym požiadavkám Ruska:
Rusko požaduje demilitarizáciu, denacifikáciu, neutralitu Ukrajiny-, nevstúpenie do NATO.
S tým budú mať Ukrajinci skôr morálne problémy, ale v hospodárskej, finančnej rovine ich to nebude nič stáť, dokonca ušetria na povinnom zbrojení pod taktovkou USA.
Rusko zároveň nie je proti členstvu Ukrajiny v EÚ. Tam preň nepredstavuje bezpečnostnú hrozbu. A Rusko bude mať problém s takým objemom zdrojov, ktoré budú potrebné na obnovu Ukrajiny, aby ju stabilizovalo. Preto je preň prijateľné, ak si túto záťaž zoberie na seba EÚ.
Pre Rusko by bolo výhodné, keby s obnovil predchádzajúci systém plynovodného a ropovodného tranzitu cez Ukrajinu do Európy. Získalo by na tom Rusko, Ukrajina, EÚ.
Rusko nestanovuje podmienku zaplatenia vojenských nákladov, nárok na nerastné zdroje. Je preň prijateľné, ak ich Ukrajina využije na obnovu svojej krajiny.
K požiadavkám USA:
USA predložili na rýchly podpis Zelenskému kompenzačnú dohodu za svoju pomoc o kontrole ťažby ukrajinských vzácnych kovov. Plus kontrolu nad ukrajinskou ropnou, plynovou, prístavnou a inou infraštruktúrou.
V novej verzii dohody, ktorú USA predostreli Ukrajine na podpis, sa podľa niektorých informácií podmienky pre Ukrajinu zhoršili:
USA navrhujú založenie a vklad do špeciálneho investičného fondu v rámci dohody o nerastných surovinách v hodnote 500 mld. dolárov. Tento fond by mal zabezpečiť, „aby sa nepriateľské strany konfliktu nemohli zúčastniť obnovy Ukrajiny“.
Prakticky 100 % príjmov z fosílnych palív do fondu. Ukrajina navrhuje znížiť ho na 100 mld. dolárov. Pôvodne USA navrhovali 50 % súčasných príjmov Ukrajiny z ťažby zdrojov a 50 % finančnej hodnoty všetkých nových licencií vydaných tretím stranám.
A samozrejme kontrolu a príjmy z prístavov, ropy a plynu, ktoré by išli do špeciálneho fondu.
USA by vlastnili 100 % fondu a príspevky strán by sa rozdelili v pomere 2:1 – kde ukrajinská strana prispieva dvoma tretinami príjmov z ťažby nerastných surovín a USA jednou tretinou. Pritom jedna tretina by bola započítaná v hodnote zbraní, ktoré už Ukrajine boli dodané.
Pritom podľa amerického ministerstva obrany mala doterajšia bezpečnostná pomoc USA Ukrajine hodnotu 67 mld. dolárov. Pričom išlo viac o podporu vlastného zbrojného priemyslu ako podporu Ukrajiny.
V dohode nie sú žiadne bezpečnostné záruky. USA tiež nepreberú žiadne investičné záväzky.
Ďalším problematickým bodom je podľa niektorých zdrojov návrh, aby jurisdikcia riešiaca spory o práva na ukrajinské nerasty bola v Spojených štátoch.
Takéto podmienky sú zvyčajné kladené agresorským štátom porazeným vo vojne. Sú horšie ako finančné sankcie uvalené na Nemecko a Japonsko po ich porážke v r. 1945.
…
Prečo také tvrdé podmienky, rovnajúce sa koloniálnemu postaveniu Ukrajiny voči USA?
1.USA nemajú priateľov, spojencov, len svoje záujmy. Snažia sa aj tu vyťažiť z vojny na Ukrajine najviac. Bez ohľadu, čo to s ňou urobí.
2.USA sú silne závislé od zahraničných dodávok vzácnych zemín. Za kritické pre hospodárstvo a obranu USA označujú americké úrady 50 nerastných surovín vrátane niekoľkých druhov vzácnych zemín, niklu a lítia.
3.Pritom najväčším spracovateľom a dodávateľom vzácnych zemín a kritických nerastov je Čína, ktorá ich spracovanie a obchod s nimi prakticky kontroluje. Ktorá pre USA predstavuje silného konkurenta, ktorého sa snažia zničiť.
Ak si tie podmienky Ukrajinci porovnajú, z hospodárskeho, finančného, sociálneho, národného záujmu by bolo pre nich výhodnejšie prijať ruské podmienky. Ale tam by museli prekonať dôsledky silnej protiruskej propagandy, vytvárajúcej neprekonateľnú nenávisť voči Rusku.
Ale budúcnosť majú dnes v rukách oni.
Ľvov som nespomenul náhodne. Od r. 1920 do r.... ...
Dianie na Ukrajine sa dotýka hlavne EÚ a Ruska... ...
Svojský pohľad na stalinské časy! Vo vedení... ...
Ja tu roky píšem aké je USA zlo a NATO je... ...
Za ten hlad nemohol Stalin, ale samotní... ...
Celá debata | RSS tejto debaty