Založ si blog

Extrémne sucho a pritom planéta je pokrytá vodou

Je to paradox, obávame sa extrémneho sucha, neúrod – a pritom máme planétu pokrytú vodou.

Je jasné, že na to treba technológie a zdroje. Ale tie predsa máme. Dnešné ľudstvo na tejto planéte má obrovský prebytok produkčných kapacít, snahou každej krajiny a výrobcu je predať čo najviac na zahraničných trhoch. Najvýraznejšie o tom svedčí agresívne reklama, ktorá na mňa vyskakuje z každého kúta a nie a nie sa jej zbaviť.

Problém nie je v zdrojoch, ale v tom, že na planéte stále úraduje starý spoločenský systém – kapitalizmus, ktorý už nemá potenciál riešiť globálne výzvy. On je schopný príštipkovať na svojich súkromných drobných biznisoch, ale toto je otázka sústredenia prebytočných a nevyužitých zdrojov a kapacít na to, čo ako ľudia potrebujeme. Ja nepotrebujem, aby ma dennodenne niekto otravoval svojimi nepotrebnými alebo prebytočnými produktami a službami, zdeformovanými informáciami. Potrebujem, aby tu fungovali efektívne základné veci: dobré vzdelanie, efektívne zdravotníctvo, efektívne poľnohospodárstvo, zdravé potraviny, ap. Netreba, aby na pultoch svietili desiatky produktov, z ktorých sa dajú vybrať 2-3 a časť ide do odpadu.

Aj problém sucha je riešiteľný, ľudstvo už má na to zdroje, kapacity – ale bráni tomu stará spoločenská forma, ktorá sa nám tu prehlásila za najlepšiu pre všetky časy, večnú. Len nevie vyriešiť to, čo dnes riešiť ide. Tak nech sa nepchá tam, kam nemá.

Tento stav je teoreticky dobre známy, opísaný prírodnými zákonmi. Ale tie dnešnému Európanovi nič nehovoria, on premenil tento svet na subjektívne predstavy o svete. Ide o  zákon premeny kvantity na kvalitu (v sociálnej oblasti známy ako Zákon súladu výrobných vzťahov úrovni výrobných síl), alebo aj ako zákon súladu formy s obsahom. Určitej kvantitatívnej úrovni zodpovedá určitá kvalita, alebo určitému obsahu zodpovedá určitá forma (štruktúra väzieb). Ak sú v súlade, vtedy systém pracuje efektívne.

Každá forma (štruktúra, väzby) dokáže viazať len určité množstvo, kvantitu (matérie, energie, informácie), zvyšok vyžiari. Preto atómová forma bola nahradená molekulovou, makromolekulovou, biologickou, sociálnou. Preto padol aj skvelý antický systém, nie preto, žeby bol zlý, ale rastom kvantity stratil svoj rastový potenciál.

V spoločnosti sa tento stav prejavuje nadvýrobou a krízami z nadvýroby, ktoré signalizujú, že systém vyčerpal svoj potenciál rastu. Pre kapitalizmus tento stav nastal Veľkou hospodárskou krízou 1929-33.

Preto neexistuje najlepší systém pre všetky časy, každej dobe (kvantite) zodpovedá ako efektívny iný systém. Ak tu niekto nasilu vnucuje ľuďom kapitalizmus ako jediný možný systém, pácha zločin – a určite to nemá nič spoločné s liberalizmom. Hranie sa na liberalizmus cez LBGT ideológiu je len zástierkou.

Ak ma niekto obviní, že vnucujem socializmus – nuž hovorím tu o globálnej civilizácii, ona je schopná koncentrovať sily na riešenie takých problémov, ako je sucho. Socializmus bol v poriadku, ale v 90-tich rokoch aj on vyčerpal svoj rastový potenciál – a bolo potrebné prejsť k vyššej spoločenskej forme – globálnej civilizácii a poznatkovej (duchovnej) civilizácii a nie sa vracať niekam dozadu.

Európa po r. 1989 sa vrátila do starého kapitalizmu, hoci ten už nemá rastový potenciál. A dnes sa čuduje výsledkom, pretože kapitalizmus, založený na národnom ekonomickom priestore a trhu prirodzene nemá schopnosti riešiť globálne problémy, tie sa nám tu čoraz viac kopia. Veru nie, tento krízový stav v západnom svete nebude trvať 2 roky, ako si to mnohí predstavujú a všetko sa vráti znovu k rastu a blahobytu. Prírodné zákony nepustia – bez ohľadu na to, či ich Európania rešpektujú alebo nie.

Nad plynovodmi Nord Stream pred výbuchmi lietali americké vrtuľníky

28.09.2022

Ako vyplýva z údajov Flightradar, v septembri niekoľkokrát lietali nad oblasťou, kadiaľ vedú plynovody NS 1 a NS 2, americké vrtuľníky. Vrtuľníky amerického námorníctva Sikorski MH-60R Seahawk sa nachádzali nad miestom potrubí v Baltskom mori tri dni za sebou – 1., 2. a 3. septembra. Na Flightradar24 je vrtuľník zobrazený ako neidentifikované [...]

Čínsky Hongkong bol vyhodnotený za najslobodnejšiu ekonomiku sveta

14.09.2022

Podľa „Výročnej správy o svetovej ekonomickej slobode 2022“, ktorú vydal kanadský Fraser Institute, Hongkong bol znovu hodnotený ako najslobodnejšia ekonomika zo 165 ekonomík sveta. Po návrate Hongkongu z koloniálneho područia V. Británie do vlasti pred 25 rokmi, s plnou podporou ústrednej vlády, sa hongkongská ekonomika prudko rozvíja, status Hongkongu ako [...]

Čína pracuje na vybudovaní stanice na Mesiaci

11.09.2022

10.9.2022 priniesol čínsky denník Global Times oznámenie Čínskeho národného kozmického ústavu (CNSA), že 4. fáza výstavby čínskej výskumnej stanice na Mesiaci dostala zelenú od čínskej vlády a možno ju realizovať. V rámci tejto fázy bude počas nasledujúcich rokov preskúmaný pomocou lunárnych sond Chang´e-6, 7 a 8 južný pól Mesiaca a vybudovaná [...]

Hollywood

Hollywood je opäť Hollywoodom. Ikonický nápis sa dočkal renovácie

04.10.2022 23:17

Americké LA čakajú oslavy stého výročia osadenia

Elon Musk

Kúpi, nekúpi, kúpi. Musk za Twitter zaplatí pôvodnú sumu 44 miliárd dolárov

04.10.2022 22:21

Prípadom predaja sa mal zaoberať súd v americkom štáte Delaware.

dúhovy pride, LGBTI

Slovinskí gejovia a lesby budú môcť uzatvárať manželstvá a adoptovať si deti

04.10.2022 21:36

Za návrh zmien zákona o rodine hlasovalo 48 poslancov, proti boli 29 a jeden sa hlasovania zdržal.

mobilizácia

Pre mobilizáciu utieklo možno až milión Rusov, Moskovčania narýchlo predávajú byty

04.10.2022 20:52, aktualizované: 22:34

Ruský minister Šojgu uviedol, že od začiatku mobilizácie do armády vstúpilo vyše 200 000.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 20
Celková čítanosť: 89933x
Priemerná čítanosť článkov: 4497x

Autor blogu

Kategórie