Založ si blog

Izolácia Ruska sa obracia na izoláciu Západu, čo zdražuje jeho ekonomiku

Západ si zaumienil izolovať Rusko a následne aj Čínu a udusiť ich rozvoj, Rusko rozbiť. Chybné analýzy však logicky vedú k iným výsledkom. Západ na základe chybnej interpretácie udalostí roku 1989 vychádza z predstavy o nadradenosti svojho (kapitalistického) systému a nadradenosti Európanov nad ostatným svetom. V realite Západ/kapitalizmus posledných 100 rokov (Veľkou hosp. krízou 1929-33) však nebol skutočným hegemónom, len ťažil z nahromadeného bohatstva, z krízy klasického socializmu po roku 1989. Skutočný hegemón by vysielal do sveta pozitívne rozvojové impulzy, prichádzal s veľkými víziami, ideami a programami pre celú civilizáciu, rozvíjal globálnu spoluprácu, globálnu deľbu práce, špecializácie, v ktorej by sa našli všetky krajiny – a nie ničil konkurenciu a snažil sa zastaviť rozvoj krajín, rozbiť ich.

Nuž, a vychádzať z konzumného blahobytu ako kritéria civilizačnej vyspelosti je už totálny omyl (problém konzumu rozoberiem osobitne).

Viditeľne sa v smerovaní geopolitických pohybov a budúcej podobe civilizácie začínajú orientovať viaceré krajiny, napr. India, Argentína, Egypt, Malajzia, Indonézia, Saudská Arábia, Katar, Alžírsko, Maďarsko, (Irán, KĽDR, Pakistan, Bangladéš, ap. už dávnejšie patria do čínskej sféry vplyvu) a naposledy Turecko, ktoré pochopilo, kam je pre budúcnosť lepšie sa prikloniť. Tieto krajiny sa otvorene hlásia nie k Západu ale k BRICS.

Zreteľnou ukážkou podstaty súčasných procesov sa stal pokus sankciami zničiť Rusko, čo ale viedlo k bumerangovému efektu a v kríze sa dnes ocitá hlavne Európska únia. A také maličkosti, ako totálny obrat v postojoch politikov k tokom ruského plynu a ropy. Ak ešte pred dvomi mesiacmi mnohí európski politici (s našimi dvomi svetovými političkami v čele) kričali, že sa treba urýchlene odstrihnúť od ruského plynu a ropy, teraz nadšene kričali, že chvalabohu, ruská ropa tečie a plyn znovu ide.

Západ a západný blahobyt po roku 1989, resp. 1998 ťažil aj z výhodnej globálnej deľby práce, dodávok lacných ruských energií a lacných čínskych produktov. Akonáhle sa však odstrihol od týchto zdrojov, život na Západe prudko zdražel a v zime budeme zrejme spávať v baraniciach.

Pokus sankcionovať a izolovať Rusko a Čínu sa pomaly obracia na izoláciu Západu.

Pridávať totiž na zoznam ďalšie krajiny, ktoré sa pokúša potrestať a izolovať, (Rusko, Čínu, Venezuelu, Kubu, Irán, KĽDR, Sýriu, Bielorusko), za zvýšený dovoz ruskej ropy boli úvahy o Indii, najnovšie za podporu Ruska o sankciách na Turecko – znamená reálne sa sám odstrihávať od značnej časti sveta, pretože tieto krajiny predstavujú väčšinu svetovej populácie. Ázia sa blíži k 50 % globálneho HDP, tento proces sa po podpise dohody RCEP (nadobudla platnosť 1. 1. 2022) o integrácii juhovýchodnej Ázie zrýchlil.

Dnes poukážem na ďalší krok k izolácii Západu/USA od sveta.

USA už dlhšie vedú hospodársku, obchodnú a propagandistickú vojnu proti Číne v snahe zastaviť jej rast. Sankciami proti jej spoločnostiam, pokusom Čínu izolovať. Znovu chyba analýzy, tieto kroky nevedú k izolácii Číny ale k izolácii USA/Západu a budú znamenať ďalšie zdraženie života Západu.

12. 8. vláda USA oznámila, že zavedie vývozné obmedzenia na štyri pokročilé technológie, vrátane EDA, teda technológií spojených s vývojom polovodičov. Aká bola reakcia trhov na tieto oznámenia? 15. 8. čínske akcie súvisiace s automatizáciou elektronického dizajnu (EDA) vzrástli.

Spoločnosť Empyrean Technology so sídlom v Pekingu vzrástla o 6,03 percenta na 121,8 juanu (18 usd). S emisnou cenou 32,69 juanov za akciu bola spoločnosť zverejnená 29. júla a v prvý obchodný deň vzrástla o 130 percent. Akcie spoločnosti Primarius Technologies so sídlom v Šanghaji vzrástli o 6,32 percenta na 44,39 juanov a akcie spoločnosti Semitronix Corp so sídlom vo východočínskej provincii Zhejiang vzrástli o 2,82 percenta na 118,25 juanu.

USA si dobre neuvedomujú, že Čína si uvedomovala výhodu globálnej deľby práce, špecializácie a prenechávala vývoj a výrobu polovodičov iným krajinám. Zákaz predaja amerických technológií však znamená vytvorenie priestoru pre čínske spoločnosti. Preto ich akcie na pozadí zákazov rastú. Čínski odborníci sa vyjadrili, že technologické objavy nebudú problémom, najmä pri masívnej podpore vlády a verejnosti. 50-percentný nárast tržieb čínskych spoločností EDA nebude v budúcom roku alebo dvoch ťažkou úlohou. Medzitým dôjde k obrovským stratám pre amerických dodávateľov EDA vzhľadom na bezkonkurenčný rozsah čínskeho trhu. Čína je najväčším spotrebiteľským trhom s integrovanými obvodmi na svete a podľa správ v médiách spotrebúva približne dve tretiny svetovej produkcie polovodičov.

Nie je ťažké hádať, čo sa stane so Západom po odstrihnutí od takéhoto ekonomického priestoru. Nuž, zo Západu sa pomaly stane periféria civilizácie, skanzen starého kapitalizmu.

Nad plynovodmi Nord Stream pred výbuchmi lietali americké vrtuľníky

28.09.2022

Ako vyplýva z údajov Flightradar, v septembri niekoľkokrát lietali nad oblasťou, kadiaľ vedú plynovody NS 1 a NS 2, americké vrtuľníky. Vrtuľníky amerického námorníctva Sikorski MH-60R Seahawk sa nachádzali nad miestom potrubí v Baltskom mori tri dni za sebou – 1., 2. a 3. septembra. Na Flightradar24 je vrtuľník zobrazený ako neidentifikované [...]

Čínsky Hongkong bol vyhodnotený za najslobodnejšiu ekonomiku sveta

14.09.2022

Podľa „Výročnej správy o svetovej ekonomickej slobode 2022“, ktorú vydal kanadský Fraser Institute, Hongkong bol znovu hodnotený ako najslobodnejšia ekonomika zo 165 ekonomík sveta. Po návrate Hongkongu z koloniálneho područia V. Británie do vlasti pred 25 rokmi, s plnou podporou ústrednej vlády, sa hongkongská ekonomika prudko rozvíja, status Hongkongu ako [...]

Čína pracuje na vybudovaní stanice na Mesiaci

11.09.2022

10.9.2022 priniesol čínsky denník Global Times oznámenie Čínskeho národného kozmického ústavu (CNSA), že 4. fáza výstavby čínskej výskumnej stanice na Mesiaci dostala zelenú od čínskej vlády a možno ju realizovať. V rámci tejto fázy bude počas nasledujúcich rokov preskúmaný pomocou lunárnych sond Chang´e-6, 7 a 8 južný pól Mesiaca a vybudovaná [...]

Hollywood

Hollywood je opäť Hollywoodom. Ikonický nápis sa dočkal renovácie

04.10.2022 23:17

Americké LA čakajú oslavy stého výročia osadenia

Elon Musk

Kúpi, nekúpi, kúpi. Musk za Twitter zaplatí pôvodnú sumu 44 miliárd dolárov

04.10.2022 22:21

Prípadom predaja sa mal zaoberať súd v americkom štáte Delaware.

dúhovy pride, LGBTI

Slovinskí gejovia a lesby budú môcť uzatvárať manželstvá a adoptovať si deti

04.10.2022 21:36

Za návrh zmien zákona o rodine hlasovalo 48 poslancov, proti boli 29 a jeden sa hlasovania zdržal.

mobilizácia

Pre mobilizáciu utieklo možno až milión Rusov, Moskovčania narýchlo predávajú byty

04.10.2022 20:52, aktualizované: 22:34

Ruský minister Šojgu uviedol, že od začiatku mobilizácie do armády vstúpilo vyše 200 000.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 20
Celková čítanosť: 89943x
Priemerná čítanosť článkov: 4497x

Autor blogu

Kategórie