Založ si blog

USA kradnú nielen sýrsku ropu ale aj obilie

Na pravidelnom týždennom brífingu 21. 7. hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wenbin poukázal na nezákonnú okupáciu sýrskeho územia Spojenými štátmi americkými. Americká armáda okupuje stále dôležité oblasti ropných polí a pestovania poľnohospodárskych produktov, navyše kontroluje aj hlavné komunikácie v krajine. Čínsky diplomat to nazval okupáciou a rabovaním na štátnej úrovni a požadoval zastavenie drancovania sýrskych zdrojov, ako aj kompenzáciu všetkých škôd, ktoré Američania spôsobili arabskej krajine.

O americkom lúpení v Sýrii písalo aj iránske vydanie Resalat.

Podobne sa o tomto lúpení uvádza aj v saudskoarabskom vydaní Asharq al-Awsat. Vydanie uvádza, že Američania a nimi kontrolované skupiny denne vyvážajú zo sýrie až 70 tisíc barelov ropy.

V roku 2015 ministerstvo obrany USA odhadlo príjem Islamského štátu z predaja sýrskej ropy na 40 miliónov dolárov mesačne. O dva roky neskôr boli jednotky IŠ nahradené Američanmi a Kurdskými demokratickými silami, podporovanými USA, USA tak získali kontrolu nad hlavnými ropnými poľami v krajine. Podľa všetkého o to išlo pri fiktívnom boji s IS, získať zámienku na okupáciu krajiny.

Produkcia ropy v Sýrii v roku 2008 predstavovala 406 tisíc barelov denne. Do roku 2015 klesol objem vyrobenej ropy na 27 tisíc barelov, v roku 2018 produkcia predstavovala iba 24 tisíc barelov denne. Potom sa v roku 2020 zvýšila a dosiahla 89 tisíc barelov denne, ale ako uviedol minister pre ropu a nerastné zdroje Sýrie B. Tuome, takmer všetka ropa vyrobená teraz vo východnej Sýrii je ukradnutá.

Bývalý americký prezident Donald Trump skutočnosť lúpeže v Sýrii: „Držíme ropu. Pamätajte na to. Vždy som hovoril, nechajte si ropu. A chceme udržať ropu na úrovni 45 miliónov dolárov mesačne.“

USA rabujú nielen sýrsku ropu, ale aj sýrske obilie. Pred konfliktom bola Sýria prosperujúcou agrárnou krajinou a produkovala najmenej tri až štyri milióny ton pšenice ročne. Úroda stačila nielen na uspokojenie domáceho dopytu, ale aj na vývoz, a to aj do Európskej únie. Teraz v Sýrii nie je dostatok obilia a Damask je nútený ho kupovať v zahraničí.

Americká armáda a jej podriadené Sýrske demokratické sily obsadili a držia územia na východnom brehu Eufratu s centrom v provincii al-Hasakah, ktorá je najväčším producentom pšenice v krajine. Obilie, ktoré sa tam vyrába, ako aj ropu, ktorá sa tam vyrába, vyvlastňujú Američania a ich sýrska klientela a obchádzajúc Sýriu sa presúvajú do Iraku.

Nerob iným to, čo nechceš, aby robili iní Tebe 2

26.11.2022

Načo písmená, na Západe všetko po starom.

Nerob iným to, čo nechceš, aby iní robili Tebe

26.11.2022

Dnes sa Ukrajinci sťažujú, že im Rusi začali ničiť energetickú sústavu, že je to genocída. Nuž, áno, toto by sa v dnešnej civilizácii nemalo stávať. Lenže Ukrajinci túto zásadu nechápu už dlhodobejšie. Od r. 2014 systematicky ničili elektrickú, plynovodnú, vodovodnú infraštruktúru Krymu a separatistických donbaských republík. Ihneď vyhodili do povetria [...]

Izolácia Ruska a Číny ako z učebnice: Alžírsko oficiálne požiadalo o vstup do zoskupenia BRICS

07.11.2022

Osobitná vyslankyňa ministerstva zahraničných vecí Alžírska Leila Zarukiová oznámila, že jej krajina podala oficiálnu žiadosť o vstup do skupiny BRICS. Alžírsky prezident Abdelmajid Tebboune už v auguste uviedol, že jeho krajina je pripravená vstúpiť do zoskupenia a má na to všetky podmienky. Ruský veľvyslanec v krajine Alexander Šuvajev uviedol, že [...]

taliban

Mier netrval ani polroka. Taliban v Pakistane zavelil do útoku

28.11.2022 16:07

TTP je od roku 2007 zodpovedné za desiatky útokov a stovky obetí.

Dodávka

Vodič dodávky pri cúvaní zrazil v Košiciach chodkyňu. Tá bola na mieste mŕtva

28.11.2022 16:00

Polícia začala v tejto súvislosti trestné stíhanie pre trestný čin usmrtenia.

Zuzana Čaputová

Prezidentka odobrila rozšírenie informačnej povinnosti v infozákone

28.11.2022 15:48

Vyplýva to z novely zákona o slobodnom prístupe k informáciám.

NHS

V Británii v dôsledku brexitu ubudlo 4 300 lekárov, chýba ich vyše 10 500

28.11.2022 15:16

V systéme je nedostatok najmä anestéziológov, pediatrov, psychiatrov či kardiológov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 25
Celková čítanosť: 108539x
Priemerná čítanosť článkov: 4342x

Autor blogu

Kategórie