Založ si blog

USA kradnú nielen sýrsku ropu ale aj obilie

Na pravidelnom týždennom brífingu 21. 7. hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wenbin poukázal na nezákonnú okupáciu sýrskeho územia Spojenými štátmi americkými. Americká armáda okupuje stále dôležité oblasti ropných polí a pestovania poľnohospodárskych produktov, navyše kontroluje aj hlavné komunikácie v krajine. Čínsky diplomat to nazval okupáciou a rabovaním na štátnej úrovni a požadoval zastavenie drancovania sýrskych zdrojov, ako aj kompenzáciu všetkých škôd, ktoré Američania spôsobili arabskej krajine.

O americkom lúpení v Sýrii písalo aj iránske vydanie Resalat.

Podobne sa o tomto lúpení uvádza aj v saudskoarabskom vydaní Asharq al-Awsat. Vydanie uvádza, že Američania a nimi kontrolované skupiny denne vyvážajú zo sýrie až 70 tisíc barelov ropy.

V roku 2015 ministerstvo obrany USA odhadlo príjem Islamského štátu z predaja sýrskej ropy na 40 miliónov dolárov mesačne. O dva roky neskôr boli jednotky IŠ nahradené Američanmi a Kurdskými demokratickými silami, podporovanými USA, USA tak získali kontrolu nad hlavnými ropnými poľami v krajine. Podľa všetkého o to išlo pri fiktívnom boji s IS, získať zámienku na okupáciu krajiny.

Produkcia ropy v Sýrii v roku 2008 predstavovala 406 tisíc barelov denne. Do roku 2015 klesol objem vyrobenej ropy na 27 tisíc barelov, v roku 2018 produkcia predstavovala iba 24 tisíc barelov denne. Potom sa v roku 2020 zvýšila a dosiahla 89 tisíc barelov denne, ale ako uviedol minister pre ropu a nerastné zdroje Sýrie B. Tuome, takmer všetka ropa vyrobená teraz vo východnej Sýrii je ukradnutá.

Bývalý americký prezident Donald Trump skutočnosť lúpeže v Sýrii: „Držíme ropu. Pamätajte na to. Vždy som hovoril, nechajte si ropu. A chceme udržať ropu na úrovni 45 miliónov dolárov mesačne.“

USA rabujú nielen sýrsku ropu, ale aj sýrske obilie. Pred konfliktom bola Sýria prosperujúcou agrárnou krajinou a produkovala najmenej tri až štyri milióny ton pšenice ročne. Úroda stačila nielen na uspokojenie domáceho dopytu, ale aj na vývoz, a to aj do Európskej únie. Teraz v Sýrii nie je dostatok obilia a Damask je nútený ho kupovať v zahraničí.

Americká armáda a jej podriadené Sýrske demokratické sily obsadili a držia územia na východnom brehu Eufratu s centrom v provincii al-Hasakah, ktorá je najväčším producentom pšenice v krajine. Obilie, ktoré sa tam vyrába, ako aj ropu, ktorá sa tam vyrába, vyvlastňujú Američania a ich sýrska klientela a obchádzajúc Sýriu sa presúvajú do Iraku.

Ako krásne funguje trh s plynom. Začal som kúriť drevom, aby som nenarušil jeho dokonalosť

16.03.2023

No, vás by netešila súčasná situácia s plynom. Ako sme ju brilantne vyriešil. Pravidlom trhu, hlavne kapitalistického voľného trhu, vždy doteraz bolo: pri prevahe ponuky cena klesala, ak bola ponuka nízka, cena stúpala. Ale moderný kapitalizmus v čele s USA to vylepšil, aby to fungovalo ešte efektívnejšie (to len neprajníci tvrdia, že pre [...]

Hrozí Slovensku ruský útok ? Je cieľom Ruska obsadiť Ukrajinu a ďalšie krajiny?

24.02.2023

Hovorí sa o tom najmä v súvislosti so vzlietnutím našich útočných stíhačiek proti ruskej armáde, krok, na ktorý sa zatiaľ neodvážila ani jedna krajina NATO, pretože by sa to mohlo považovať za právo na odvetný úder na letiská. Nuž a toto ohrozenie zakladá možnosť občanom, hlavne obyvateľom Sliaču, Zvolena, Banskej Bystrice podať hromadnú žalobu na [...]

Pred 50 rokmi USA ukončili vojnu proti Vietnamu. Boli nútené uznať porážku, tým to nekončilo

27.01.2023

27.1.1973 podpisom mierovej zmluvy v Paríži sa oficiálne skončila vietnamská vojna. Tým to však neskončilo. Západné médiá o vietnamskej vojne mlčia, prípadne túto vojnu a jej výsledok skresľujú. Napr. pod heslom Vietnamská vojna na Wikipédii, ale aj viacerých zdrojoch, vzniká obraz, akoby bol v 60. a 70 rokoch celý svet nenávidel vietnamských komunistov a [...]

Izrael, Palestína, Hamas, Pásmo Gazy

Šéf izraelskej armády: Izrael musí v Gaze vyvinúť väčší tlak

09.12.2023 22:13

Humanitárne organizácie v spoločnom vyhlásení uviedli, že sú "zhrozené" postojom USA.

Krisztián Forró, Aliancia

Líder Aliancie Krisztián Forró sa chce uchádzať o prezidentský úrad

09.12.2023 17:07

So zberom podpisov potrebných na kandidatúru začne v najbližších dňoch.

PAAS

Muž sa v Bratislave vlámal do parkovacieho automatu a ukradol hotovosť

09.12.2023 15:27

Okolnosti prípadu vyšetruje polícia.

tanker

Tanker s venezuelskou ropou stroskotal v indonézskych vodách

09.12.2023 13:25

Indonézske námorníctvo v sobotu popoludní počas najväčšieho prílivu nasadilo do záchrannej akcie šesť remorkérov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 28
Celková čítanosť: 158537x
Priemerná čítanosť článkov: 5662x

Autor blogu

Kategórie