Založ si blog

USA kradnú nielen sýrsku ropu ale aj obilie

Na pravidelnom týždennom brífingu 21. 7. hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wenbin poukázal na nezákonnú okupáciu sýrskeho územia Spojenými štátmi americkými. Americká armáda okupuje stále dôležité oblasti ropných polí a pestovania poľnohospodárskych produktov, navyše kontroluje aj hlavné komunikácie v krajine. Čínsky diplomat to nazval okupáciou a rabovaním na štátnej úrovni a požadoval zastavenie drancovania sýrskych zdrojov, ako aj kompenzáciu všetkých škôd, ktoré Američania spôsobili arabskej krajine.

O americkom lúpení v Sýrii písalo aj iránske vydanie Resalat.

Podobne sa o tomto lúpení uvádza aj v saudskoarabskom vydaní Asharq al-Awsat. Vydanie uvádza, že Američania a nimi kontrolované skupiny denne vyvážajú zo sýrie až 70 tisíc barelov ropy.

V roku 2015 ministerstvo obrany USA odhadlo príjem Islamského štátu z predaja sýrskej ropy na 40 miliónov dolárov mesačne. O dva roky neskôr boli jednotky IŠ nahradené Američanmi a Kurdskými demokratickými silami, podporovanými USA, USA tak získali kontrolu nad hlavnými ropnými poľami v krajine. Podľa všetkého o to išlo pri fiktívnom boji s IS, získať zámienku na okupáciu krajiny.

Produkcia ropy v Sýrii v roku 2008 predstavovala 406 tisíc barelov denne. Do roku 2015 klesol objem vyrobenej ropy na 27 tisíc barelov, v roku 2018 produkcia predstavovala iba 24 tisíc barelov denne. Potom sa v roku 2020 zvýšila a dosiahla 89 tisíc barelov denne, ale ako uviedol minister pre ropu a nerastné zdroje Sýrie B. Tuome, takmer všetka ropa vyrobená teraz vo východnej Sýrii je ukradnutá.

Bývalý americký prezident Donald Trump skutočnosť lúpeže v Sýrii: „Držíme ropu. Pamätajte na to. Vždy som hovoril, nechajte si ropu. A chceme udržať ropu na úrovni 45 miliónov dolárov mesačne.“

USA rabujú nielen sýrsku ropu, ale aj sýrske obilie. Pred konfliktom bola Sýria prosperujúcou agrárnou krajinou a produkovala najmenej tri až štyri milióny ton pšenice ročne. Úroda stačila nielen na uspokojenie domáceho dopytu, ale aj na vývoz, a to aj do Európskej únie. Teraz v Sýrii nie je dostatok obilia a Damask je nútený ho kupovať v zahraničí.

Americká armáda a jej podriadené Sýrske demokratické sily obsadili a držia územia na východnom brehu Eufratu s centrom v provincii al-Hasakah, ktorá je najväčším producentom pšenice v krajine. Obilie, ktoré sa tam vyrába, ako aj ropu, ktorá sa tam vyrába, vyvlastňujú Američania a ich sýrska klientela a obchádzajúc Sýriu sa presúvajú do Iraku.

Ak nejde zredukovať medvede, treba zredukovať tzv. ochranárov

07.08.2022

Nedá mi nevyjadriť sa k téme zredukovania počtu medveďov. Zrejme najlepším riešením bude povinný mesačný pobyt všetkých, ktorí sú proti redukcii počtu medveďov, hoci v Kremnických vrchoch a povinné prechádzky po lese. Značná časť ochranárov sú totiž mestskí ľudia, ktorí do tejto témy kecajú od PC. A do prírody poriadne nevkročia. Pre nich je to otázka [...]

Znižovanie závislosti na ruských energiách je ekonomický nezmysel

28.07.2022

Je neuveriteľné, na akej nízkej odbornej a intelektuálnej úrovni sú dnes západní/európski politici. Je predsa samozrejmé, že v globálnej civilizácii budú všetci závislí na všetkých, o tom je globálna špecializácia a globálna deľba práce. Ak nebudeme závislí na lacnom ruskom plyne, budeme závislí na drahom americkom. Nuž a za to hrozia aktérom tresty. Ak sa [...]

Extrémne sucho a pritom planéta je pokrytá vodou

27.07.2022

Je to paradox, obávame sa extrémneho sucha, neúrod – a pritom máme planétu pokrytú vodou. Je jasné, že na to treba technológie a zdroje. Ale tie predsa máme. Dnešné ľudstvo na tejto planéte má obrovský prebytok produkčných kapacít, snahou každej krajiny a výrobcu je predať čo najviac na zahraničných trhoch. Najvýraznejšie o tom svedčí agresívne [...]

Austrália NJW kríže hákové štát druhý zákaz

Po Viktórii aj Nový Južný Wales zakázal hákové kríže na verejnosti

11.08.2022 23:01

Ďalšie austrálske štáty už naznačili, že sa chystajú prijať obdobnú legislatívu.

Merrick Garland

Americký šéf spravodlivosti: Raziu u Trumpa som osobne schválil

11.08.2022 22:01

Podľa Garlanda existovalo podozrenie, že exprezident sa dopustil nezákonného postupu.

Legoland

Nehoda v nemeckom Legolande si vyžiadala 34 zranených

11.08.2022 21:37

Dvaja ľudia sú po nehode na horskej dráhe v kritickom stave.

Christopher Wray

Do budovy FBI sa pokúsil dostať ozbrojený muž, je na úteku

11.08.2022 20:48

V meste Clinton sa dostal do prestrelky s políciou. Útočník pálil na z klincovačky, mal ale aj pušku typu AR-15.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 67791x
Priemerná čítanosť článkov: 4237x

Autor blogu

Kategórie