Založ si blog

Izolácia Západu pokračuje. Ukrajinu v OSN podporilo len 54 krajín

Nedávno som napísal článok o tom, ako sa izolácia Ruska pomaly mení na izoláciu Západu. Tu máme ďalšiu udalosť, ktorá tomu nasvedčuje.

24. augusta ukrajinský predstaviteľ v OSN inicioval ďalšiu výzvu na odsúdenie konania Ruska počas špeciálnej operácie na Ukrajine.  Táto výzva však utrpela fiasko, preto sa západné médiá o nej zmieňovali veľmi sporadicky.

Výzvu podporilo len 54 krajín zo 193 . 27 krajín EÚ (vrátane Maďarska, ktoré je proti sankciám), niektorých prakticky kolónií Západu, ako sú Marshalôove ostrovy. Turecka, ktoré s Ruskom veselo obchoduje. Ešte  v marci to bolo 141 krajín, čo naznačuje posun vo svetovej verejnej mienky náchylnej k zmene existujúceho imperiálneho usporiadania sveta. Ktoré Európania z neznámeho dôvodu nazývajú globalistickým usporiadaním a imperialistov globalistami.

Na stretnutí skupiny G20 polovica krajín odmietla podporiť sankcie proti Rusku, čo prakticky znemožnilo diktovať ceny ruskej ropy na trhu.

Čina oveľa sebavedomejšie podporuje RF, neobávajúc sa sekundárnych sankcií, pretože tie by Západ musel uvaliť aj proti Indii, Turecku, ktoré veselo s Ruskom obchodujú.  Nehovoriac o tom, že kroky a sankcie, ktoré USA na Čínu uvaľujú, postihujú silnejšie USA ako Čínu. Od dnešného dňa napr. začal platiť zákaz predaja niektorých produktov  a polovodičov Apple Číne. V reakcii na to akcie spoločnosti Apple poklesli o 6,6 percenta, čo je prirodzené, pretože strata čínskeho trhu bolestivo zasiahne hociktorú spoločnosť.

Viacero krajín oznámilo svoj zámer pripojiť sa k skupine BRICS ako určitej protiváhe skupiny G7, napr. Argentína, Egypt, Turecko, Saudská Arábia, Irán, Kazachstan.

Pokus Západu vybudovať po r. 1989 na Zemi impérium, kde by rozhodovala a určovala pravidlá tzv. Zlatá miliarda a zvyšok krajín a ľudskej populácie by predstavoval koloniálnu obslužnú perifériu, na úkor ktorej by bohaté krajiny žili, sa rúca. Preto je Západ urazený a vôbec neuvažuje o diplomatickom, politickom riešení konfliktu, ale len o silovom, dodávkach zbraní Ukrajine a vojenskej porážke Ruska.. Pritom by stačilo sadnúť za stôl a dohodnúť obojstranne prijateľné bezpečnostné a ekonomické pravidlá.

Dnešný konflikt na Ukrajine je  predovšetkým  o zápase dvoch geopolitických koncepcií: 1. imperiálnej západnej a 2. čínskej (a čiastočne aj ruskej, atď.) koncepcie spravodlivejšej, demokratickejšej, sociálnejšej globálnej civilizácie so spoločne zdieľanou budúcnosťou. Globálnej civilizácie založenej na globálnej deľbe práce, špecializácii a spolupráci rovnocenných krajín.

Dnes ľudstvo prechádza od civilizácie národných štátov ku globálnej civilizácii, pretože k tomu dospel ekonomický a technologický vývoj. Tak ako počas neolitu ľudstvo prechádzalo od prvobytnej (rodovej a kmeňovej) ekonomiky a spoločnosti k civilizácii mestských štátov, od 14. st. od civilizácie mestských štátov (a mestskej ekonomiky) k civilizácii národných štátov a národnému ekonomickému priestoru a trhu.

Európania, ak nechcú padnúť o 100 rokov dozadu a bývať v jaskyniach, tieto pojmy by si  mali ujasniť.

Dnešný výrobno-technologický proces dospel do globálnej úrovne, globálna deľba práce a špecializácia zefektívňujú výskum, výrobu, čo zaručovalo určitý blahobyt značnej časti ľudstva. Typickými globálnymi technológiami sú kozmické, atómové, biochemické, informačné, komunikačné, letecké. Vieme si predstaviť, žeby letecký či kozmický a atómový  priemysel bol rozvíjaný na úrovni kmeňa alebo mesta?

Bojom proti globalizácii mnohí podporujú imperiálne usporiadanie sveta, kde o usporiadaní sveta, pravidlách rozhodujú temné nevolené sily z pozadia. A o usporiadaní sveta, našich životoch rozhodujú tiež globálne korporácie, ktoré nie sú nikým poriadne spravované, zdaňované, pretože sú silnejšie ako národné vlády, chýba tu globálna správa.

Väčšina aj bojovníkov proti globalizácii používa globálne technológie, satelitnú tv, navigáciu, internet, sociálne siete, alebo priamo imperiálne nástroje USA (Facebook, Google, G-mail, YouTube), ale ekonomiku by najradšej izolovali do národného rámca. Lenže to znamená izolovaný a paralelný výskum a vývoj (ak vývoj čipov bol sústredený do zopár krajín, dnes sa triešti a zdražuje), výrobu, vzdelávanie, menší trh. Teda zdražovanie, čo vidíme pred našimi očami.

Bojom proti globalizácii je podporovaný starý kapitalizmus a teda aj imperializmus. Kapitalistický systém je založený na národnom ekonomickom priestore, národnom trhu a nedokáže ho prekročiť. Aj v globálnom svete bude vychádzať len zo svojich súkromných národných záujmov (typické hlavne pre USA, ktoré majú národné záujmy po celom svete), čo vedie v globálnej ekonomike k pokusom o vytváranie globálneho impéria.

Nad plynovodmi Nord Stream pred výbuchmi lietali americké vrtuľníky

28.09.2022

Ako vyplýva z údajov Flightradar, v septembri niekoľkokrát lietali nad oblasťou, kadiaľ vedú plynovody NS 1 a NS 2, americké vrtuľníky. Vrtuľníky amerického námorníctva Sikorski MH-60R Seahawk sa nachádzali nad miestom potrubí v Baltskom mori tri dni za sebou – 1., 2. a 3. septembra. Na Flightradar24 je vrtuľník zobrazený ako neidentifikované [...]

Čínsky Hongkong bol vyhodnotený za najslobodnejšiu ekonomiku sveta

14.09.2022

Podľa „Výročnej správy o svetovej ekonomickej slobode 2022“, ktorú vydal kanadský Fraser Institute, Hongkong bol znovu hodnotený ako najslobodnejšia ekonomika zo 165 ekonomík sveta. Po návrate Hongkongu z koloniálneho područia V. Británie do vlasti pred 25 rokmi, s plnou podporou ústrednej vlády, sa hongkongská ekonomika prudko rozvíja, status Hongkongu ako [...]

Čína pracuje na vybudovaní stanice na Mesiaci

11.09.2022

10.9.2022 priniesol čínsky denník Global Times oznámenie Čínskeho národného kozmického ústavu (CNSA), že 4. fáza výstavby čínskej výskumnej stanice na Mesiaci dostala zelenú od čínskej vlády a možno ju realizovať. V rámci tejto fázy bude počas nasledujúcich rokov preskúmaný pomocou lunárnych sond Chang´e-6, 7 a 8 južný pól Mesiaca a vybudovaná [...]

Hollywood

Hollywood je opäť Hollywoodom. Ikonický nápis sa dočkal renovácie

04.10.2022 23:17

Americké LA čakajú oslavy stého výročia osadenia

Elon Musk

Kúpi, nekúpi, kúpi. Musk za Twitter zaplatí pôvodnú sumu 44 miliárd dolárov

04.10.2022 22:21

Prípadom predaja sa mal zaoberať súd v americkom štáte Delaware.

dúhovy pride, LGBTI

Slovinskí gejovia a lesby budú môcť uzatvárať manželstvá a adoptovať si deti

04.10.2022 21:36

Za návrh zmien zákona o rodine hlasovalo 48 poslancov, proti boli 29 a jeden sa hlasovania zdržal.

mobilizácia

Pre mobilizáciu utieklo možno až milión Rusov, Moskovčania narýchlo predávajú byty

04.10.2022 20:52, aktualizované: 22:34

Ruský minister Šojgu uviedol, že od začiatku mobilizácie do armády vstúpilo vyše 200 000.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 20
Celková čítanosť: 89944x
Priemerná čítanosť článkov: 4497x

Autor blogu

Kategórie