Založ si blog

Imperiálny postoj G7 už nezaberá: odpoveďou OPEC+ bolo zníženie produkcie ropy

Pred niekoľkými dňami imperiálna skupina krajín G7 oznámila plán na zastropovanie cien ruskej ropy, čiže zamerala sa na politické (imperiálne), netrhové kroky, ktoré nie sú v súlade s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie.

Možno v 90-tich rokoch by toto opatrenie mohlo mať účinok, nie však dnes, kedy je starý svet v prestavbe a rúcajú sa pokusy Západu vybudovať svetové impérium. A každý takýto krok Západu odhaľuje oslabené pozície Západu a prehlbuje jeho izoláciu.

Ako odpoveď aj na tento krok G7 skupina OPEC+ (Organizácia krajín vyvážajúcich ropu a jej spojenci) sa dohodli, že od októbra znížia produkciu ropy o 100 000 barelov denne a vrátia sa na úroveň dodávok za august.

Samozrejme, to zníženie nepredstavuje veľký posun, ide o zlomok dennej produkcie ropy, predstavuje len 0,1 percenta celosvetového dopytu, skôr ním OPEC+ vysiela nezameniteľný signál, že v prípade potreby môže rozhodne brániť ceny ropy.

Zároveň to nepodstatné zníženie odkazuje na inú udalosť z tohto roku, kedy na nátlak USA, aby Saudská Arábia zvýšila produkciu ropy, tá blahosklonne zvýšila produkciu ropy práve o toto malé množstvo, čím ponížila USA.

Krajiny OPEC znížením ťažby reagovali aj na pokles cien ropy v dôsledku obáv z globálneho hospodárskeho útlmu, aby ceny udržali na súčasnej úrovni. A práve západné krajiny dnes trpia vysokými cenami ropy, čo citlivo zasahuje ich hospodárstvo.

Západný imperiálny mechanizmus, ktorým sa snažili držať krajiny sveta pod krkom, dnes dostal poriadne trhliny.

Ukrajina voči Rusku: vrátiť stav do r. 1991. Potom vrátiť aj NATO do r. 1991

12.05.2024

Nuž, dalo by sa súhlasiť. Za podmienky: ak by išlo o komplexný návrat západných aj ruských pozícií po získaní nezávislosti Ukrajiny v r. 1991. Pozrime sa, aká bola situácia vr. 1991: 16.7.1990 Ukrajinská SSR vyhlásila zvrchovanosť v rámci ZSSR. 20.1.1991 aj na Kryme prebehlo referendum, ktoré rozhodovalo o otázke v znení: „Ste za nezávislú [...]

Chystá sa prevoz 10 medveďov k Bratislave

06.04.2024

Podľa zdroja z ministerstva sa pripravuje prevoz 10 medveďov do priestoru Malých Karpát medzi Bratislavu a Pezinok. Ako experiment. Dôvody? 1.V niektorých oblastiach, napr. na Poľane pri Detve, sú medvede premnožené, a preto trpia nedostatkom priestoru a potravy, v niektorých úplne chýbajú. Ide preto o riešenie poskytujúce stresovaným [...]

Ako krásne funguje trh s plynom. Začal som kúriť drevom, aby som nenarušil jeho dokonalosť

16.03.2023

No, vás by netešila súčasná situácia s plynom. Ako sme ju brilantne vyriešil. Pravidlom trhu, hlavne kapitalistického voľného trhu, vždy doteraz bolo: pri prevahe ponuky cena klesala, ak bola ponuka nízka, cena stúpala. Ale moderný kapitalizmus v čele s USA to vylepšil, aby to fungovalo ešte efektívnejšie (to len neprajníci tvrdia, že pre [...]

taliansky parlament, meloniová

V talianskom parlamente došlo k bitke, jedného z poslancov museli odviezť na vozíku

13.06.2024 07:34

Parlament rokoval o návrhu zákona o diferencovanej autonómii, ktorý predložila ultrapravicová strana premiérky Meloniovej.

rakúsko, viedeň, ulica, cudzinci

Jedna z ulíc vo viedenskej štvrti ponesie meno Alexandra Dubčeka

13.06.2024 06:50

"Dubček svojou oddanosťou demokracii, slobode a ľudským právam formoval tvár dnešnej Európy," povedal primátor Ludwig.

Zelenskyj

Veľvyslanec Ukrajiny: Spravodlivý mier je aj v záujme Slovenska

13.06.2024 06:00

Čo očakáva Kyjev od mierového summitu, ktorý sa bude konať cez víkend vo Švajčiarsku? Pre Pravdu odpovedal ukrajinský veľvyslanec na Slovensku Myroslav Kastran.

republika, uhrík, mazurek,

Nové trendy v EÚ? Krajná pravica silnie, darí sa aj Republike. Štandardné strany upadajú, zo Smeru je vlastenecká ľavica

13.06.2024 06:00

Republike sa darí a dokázala vziať Smeru, ktorý sa označil za vlasteneckú ľavicu, časť voličov. Štandardné strany upadajú a politici často k sociálno-demokratickým myšlienkam pripájajú aj tie silne vlastenecké či národno-konzervatívne.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 30
Celková čítanosť: 172082x
Priemerná čítanosť článkov: 5736x

Autor blogu

Kategórie