Založ si blog

Imperiálny postoj G7 už nezaberá: odpoveďou OPEC+ bolo zníženie produkcie ropy

Pred niekoľkými dňami imperiálna skupina krajín G7 oznámila plán na zastropovanie cien ruskej ropy, čiže zamerala sa na politické (imperiálne), netrhové kroky, ktoré nie sú v súlade s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie.

Možno v 90-tich rokoch by toto opatrenie mohlo mať účinok, nie však dnes, kedy je starý svet v prestavbe a rúcajú sa pokusy Západu vybudovať svetové impérium. A každý takýto krok Západu odhaľuje oslabené pozície Západu a prehlbuje jeho izoláciu.

Ako odpoveď aj na tento krok G7 skupina OPEC+ (Organizácia krajín vyvážajúcich ropu a jej spojenci) sa dohodli, že od októbra znížia produkciu ropy o 100 000 barelov denne a vrátia sa na úroveň dodávok za august.

Samozrejme, to zníženie nepredstavuje veľký posun, ide o zlomok dennej produkcie ropy, predstavuje len 0,1 percenta celosvetového dopytu, skôr ním OPEC+ vysiela nezameniteľný signál, že v prípade potreby môže rozhodne brániť ceny ropy.

Zároveň to nepodstatné zníženie odkazuje na inú udalosť z tohto roku, kedy na nátlak USA, aby Saudská Arábia zvýšila produkciu ropy, tá blahosklonne zvýšila produkciu ropy práve o toto malé množstvo, čím ponížila USA.

Krajiny OPEC znížením ťažby reagovali aj na pokles cien ropy v dôsledku obáv z globálneho hospodárskeho útlmu, aby ceny udržali na súčasnej úrovni. A práve západné krajiny dnes trpia vysokými cenami ropy, čo citlivo zasahuje ich hospodárstvo.

Západný imperiálny mechanizmus, ktorým sa snažili držať krajiny sveta pod krkom, dnes dostal poriadne trhliny.

Nad plynovodmi Nord Stream pred výbuchmi lietali americké vrtuľníky

28.09.2022

Ako vyplýva z údajov Flightradar, v septembri niekoľkokrát lietali nad oblasťou, kadiaľ vedú plynovody NS 1 a NS 2, americké vrtuľníky. Vrtuľníky amerického námorníctva Sikorski MH-60R Seahawk sa nachádzali nad miestom potrubí v Baltskom mori tri dni za sebou – 1., 2. a 3. septembra. Na Flightradar24 je vrtuľník zobrazený ako neidentifikované [...]

Čínsky Hongkong bol vyhodnotený za najslobodnejšiu ekonomiku sveta

14.09.2022

Podľa „Výročnej správy o svetovej ekonomickej slobode 2022“, ktorú vydal kanadský Fraser Institute, Hongkong bol znovu hodnotený ako najslobodnejšia ekonomika zo 165 ekonomík sveta. Po návrate Hongkongu z koloniálneho područia V. Británie do vlasti pred 25 rokmi, s plnou podporou ústrednej vlády, sa hongkongská ekonomika prudko rozvíja, status Hongkongu ako [...]

Čína pracuje na vybudovaní stanice na Mesiaci

11.09.2022

10.9.2022 priniesol čínsky denník Global Times oznámenie Čínskeho národného kozmického ústavu (CNSA), že 4. fáza výstavby čínskej výskumnej stanice na Mesiaci dostala zelenú od čínskej vlády a možno ju realizovať. V rámci tejto fázy bude počas nasledujúcich rokov preskúmaný pomocou lunárnych sond Chang´e-6, 7 a 8 južný pól Mesiaca a vybudovaná [...]

Hollywood

Hollywood je opäť Hollywoodom. Ikonický nápis sa dočkal renovácie

04.10.2022 23:17

Americké LA čakajú oslavy stého výročia osadenia

Elon Musk

Kúpi, nekúpi, kúpi. Musk za Twitter zaplatí pôvodnú sumu 44 miliárd dolárov

04.10.2022 22:21

Prípadom predaja sa mal zaoberať súd v americkom štáte Delaware.

dúhovy pride, LGBTI

Slovinskí gejovia a lesby budú môcť uzatvárať manželstvá a adoptovať si deti

04.10.2022 21:36

Za návrh zmien zákona o rodine hlasovalo 48 poslancov, proti boli 29 a jeden sa hlasovania zdržal.

mobilizácia

Pre mobilizáciu utieklo možno až milión Rusov, Moskovčania narýchlo predávajú byty

04.10.2022 20:52, aktualizované: 22:34

Ruský minister Šojgu uviedol, že od začiatku mobilizácie do armády vstúpilo vyše 200 000.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 20
Celková čítanosť: 89937x
Priemerná čítanosť článkov: 4497x

Autor blogu

Kategórie