Založ si blog

Imperiálny postoj G7 už nezaberá: odpoveďou OPEC+ bolo zníženie produkcie ropy

Pred niekoľkými dňami imperiálna skupina krajín G7 oznámila plán na zastropovanie cien ruskej ropy, čiže zamerala sa na politické (imperiálne), netrhové kroky, ktoré nie sú v súlade s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie.

Možno v 90-tich rokoch by toto opatrenie mohlo mať účinok, nie však dnes, kedy je starý svet v prestavbe a rúcajú sa pokusy Západu vybudovať svetové impérium. A každý takýto krok Západu odhaľuje oslabené pozície Západu a prehlbuje jeho izoláciu.

Ako odpoveď aj na tento krok G7 skupina OPEC+ (Organizácia krajín vyvážajúcich ropu a jej spojenci) sa dohodli, že od októbra znížia produkciu ropy o 100 000 barelov denne a vrátia sa na úroveň dodávok za august.

Samozrejme, to zníženie nepredstavuje veľký posun, ide o zlomok dennej produkcie ropy, predstavuje len 0,1 percenta celosvetového dopytu, skôr ním OPEC+ vysiela nezameniteľný signál, že v prípade potreby môže rozhodne brániť ceny ropy.

Zároveň to nepodstatné zníženie odkazuje na inú udalosť z tohto roku, kedy na nátlak USA, aby Saudská Arábia zvýšila produkciu ropy, tá blahosklonne zvýšila produkciu ropy práve o toto malé množstvo, čím ponížila USA.

Krajiny OPEC znížením ťažby reagovali aj na pokles cien ropy v dôsledku obáv z globálneho hospodárskeho útlmu, aby ceny udržali na súčasnej úrovni. A práve západné krajiny dnes trpia vysokými cenami ropy, čo citlivo zasahuje ich hospodárstvo.

Západný imperiálny mechanizmus, ktorým sa snažili držať krajiny sveta pod krkom, dnes dostal poriadne trhliny.

Ako krásne funguje trh s plynom. Začal som kúriť drevom, aby som nenarušil jeho dokonalosť

16.03.2023

No, vás by netešila súčasná situácia s plynom. Ako sme ju brilantne vyriešil. Pravidlom trhu, hlavne kapitalistického voľného trhu, vždy doteraz bolo: pri prevahe ponuky cena klesala, ak bola ponuka nízka, cena stúpala. Ale moderný kapitalizmus v čele s USA to vylepšil, aby to fungovalo ešte efektívnejšie (to len neprajníci tvrdia, že pre [...]

Hrozí Slovensku ruský útok ? Je cieľom Ruska obsadiť Ukrajinu a ďalšie krajiny?

24.02.2023

Hovorí sa o tom najmä v súvislosti so vzlietnutím našich útočných stíhačiek proti ruskej armáde, krok, na ktorý sa zatiaľ neodvážila ani jedna krajina NATO, pretože by sa to mohlo považovať za právo na odvetný úder na letiská. Nuž a toto ohrozenie zakladá možnosť občanom, hlavne obyvateľom Sliaču, Zvolena, Banskej Bystrice podať hromadnú žalobu na [...]

Pred 50 rokmi USA ukončili vojnu proti Vietnamu. Boli nútené uznať porážku, tým to nekončilo

27.01.2023

27.1.1973 podpisom mierovej zmluvy v Paríži sa oficiálne skončila vietnamská vojna. Tým to však neskončilo. Západné médiá o vietnamskej vojne mlčia, prípadne túto vojnu a jej výsledok skresľujú. Napr. pod heslom Vietnamská vojna na Wikipédii, ale aj viacerých zdrojoch, vzniká obraz, akoby bol v 60. a 70 rokoch celý svet nenávidel vietnamských komunistov a [...]

Silná búrka v hlavnom meste

Pozor na silný vietor a dážď, najmä na severe Slovenska

22.09.2023 21:19

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahy prvého i druhého stupňa.

Napolitano

Zomrel bývalý taliansky prezident Giorgio Napolitano

22.09.2023 20:46

Bol prvým talianskym prezidentom v dejinách, ktorý bol zvolený aj na druhé funkčné obdobie.

Alexej Navaľnyj

Väzneného opozičného politika Navaľného opäť poslali na samotku

22.09.2023 19:24

Vo väzení je Navaľnyj už dva a pol roka za údajný podvod. Jeho v poradí dvadsiaty "pobyt" na samotke bude trvať štyri dni, potom má odvolacie pojednávanie.

Fukušima

Vypúšťanie vody z Fukušimy do mora je bezpečné, hovoria experti z Británie a ČR

22.09.2023 17:44

Vypúšťanie 1,34 milióna ton upravenej rádioaktívnej vody do Tichého oceánu sa začalo v auguste, viac ako 12 rokov po jadrovej havárii.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 28
Celková čítanosť: 155611x
Priemerná čítanosť článkov: 5558x

Autor blogu

Kategórie