Založ si blog

Čína pracuje na vybudovaní stanice na Mesiaci

10.9.2022 priniesol čínsky denník Global Times oznámenie Čínskeho národného kozmického ústavu (CNSA), že 4. fáza výstavby čínskej výskumnej stanice na Mesiaci dostala zelenú od čínskej vlády a možno ju realizovať.

V rámci tejto fázy bude počas nasledujúcich rokov preskúmaný pomocou lunárnych sond Chang´e-6, 7 a 8 južný pól Mesiaca a vybudovaná základná infraštruktúra Medzinárodnej vesmírnej lunárnej stanice  (ILRS), ako uviedol riaditeľ Čínskeho centra pre lunárny prieskum a vesmírne inžinierstvo Liu Jizhong.

Sonda Chang´e-6, ktorá slúžila ako záloha pre Chang´e-5 na získanie vzoriek mesačnej pôdy,  pôjde preskúmať odvrátenú stranu Mesiaca.

Na otázku, prečo sa Čína zameriava na oblasť južného pólu Mesiaca pre výstavbu ILRS, Wu Weiren, hlavný dizajnér čínskeho programu lunárneho prieskumu uviedol, že teplota na odvrátenej strane mesiaca môže dosiahnuť mínus 200 ° C a na blízkej strane plus 200 ° C, preto ani jedna strana nie je vhodná na dlhodobú ľudskú činnosť. Oblasť južného pólu je ale vystavená fenoménu polárneho dňa, počas ktorého by bolo viac ako 180 dní nepretržitého denného svetla. V hlbokých kráteroch a údoliach na južnom póle sa môže nachádzať aj voda, čo by uľahčilo prevádzku ILRS.

Podľa CNSA bude prieskum južného pólu dokončený  Chang´e-6 a 7, zatiaľ čo Chang´e-8 sa zameria už na testy lunárneho povrchu a prieskum na výstavbu lunárnej výskumnej základne.

Samozrejme, vyžaduje si to ešte dopracovať viacero technológií pre túto úlohu a preskúmať zdroje dostupné na Mesiaci.

Tieto úlohy sú však plne v možnostiach Číny. Na rozdiel od kapitalistických krajín má finančné, materiálne a ľudské zdroje, dostatok vzdelaných a motivovaných ľudí, otvorené ekonomické a technologické okno. Jej socialistický systém umožňuje na rozdiel od chaotického, voľnotrhového západného systému racionálne dlhodobo plánovať jednotlivé kroky a sústrediť potrebné finančné, materiálne a ľudské zdroje na zvládnutie tejto gigantickej úlohy.

Kozmický výskum by ale nemal byť záležitosťou jednotlivých krajín, zbytočne to zvyšuje náklady na paralelný výskum, výrobu a získavanie poznatkov, silne znižuje efektivitu tohto výskumu a spomaľuje ho. Kozmické technológie sú vyslovene globálnymi technológiami, kde sa vyžaduje špecializácia jednotlivých krajín v rámci globálnej deľby práce a spolupráce.

S  medzinárodnou účasťou Čína aj ráta, preto nazvala stanicu Medzinárodnou vesmírnou lunárnou stanicou (IRLS). S účasťou Ruska sa prirodzene ráta aj vzhľadom na jeho veľké skúsenosti s budovaním a prevádzkou kozmických staníc. A zrejme aj Indie a viacerých ďalších krajín. Nuž a účasť Európskej kozmickej agentúry a americkej NASA zostáva otázna, vzhľadom na ich tendenciu k izolacionizmu a neochotu zapájať sa do spolupráce s Čínou a Ruskom.

Nad plynovodmi Nord Stream pred výbuchmi lietali americké vrtuľníky

28.09.2022

Ako vyplýva z údajov Flightradar, v septembri niekoľkokrát lietali nad oblasťou, kadiaľ vedú plynovody NS 1 a NS 2, americké vrtuľníky. Vrtuľníky amerického námorníctva Sikorski MH-60R Seahawk sa nachádzali nad miestom potrubí v Baltskom mori tri dni za sebou – 1., 2. a 3. septembra. Na Flightradar24 je vrtuľník zobrazený ako neidentifikované [...]

Čínsky Hongkong bol vyhodnotený za najslobodnejšiu ekonomiku sveta

14.09.2022

Podľa „Výročnej správy o svetovej ekonomickej slobode 2022“, ktorú vydal kanadský Fraser Institute, Hongkong bol znovu hodnotený ako najslobodnejšia ekonomika zo 165 ekonomík sveta. Po návrate Hongkongu z koloniálneho područia V. Británie do vlasti pred 25 rokmi, s plnou podporou ústrednej vlády, sa hongkongská ekonomika prudko rozvíja, status Hongkongu ako [...]

Imperiálny postoj G7 už nezaberá: odpoveďou OPEC+ bolo zníženie produkcie ropy

06.09.2022

Pred niekoľkými dňami imperiálna skupina krajín G7 oznámila plán na zastropovanie cien ruskej ropy, čiže zamerala sa na politické (imperiálne), netrhové kroky, ktoré nie sú v súlade s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie. Možno v 90-tich rokoch by toto opatrenie mohlo mať účinok, nie však dnes, kedy je starý svet v prestavbe a rúcajú sa pokusy [...]

Hollywood

Hollywood je opäť Hollywoodom. Ikonický nápis sa dočkal renovácie

04.10.2022 23:17

Americké LA čakajú oslavy stého výročia osadenia

Elon Musk

Kúpi, nekúpi, kúpi. Musk za Twitter zaplatí pôvodnú sumu 44 miliárd dolárov

04.10.2022 22:21

Prípadom predaja sa mal zaoberať súd v americkom štáte Delaware.

dúhovy pride, LGBTI

Slovinskí gejovia a lesby budú môcť uzatvárať manželstvá a adoptovať si deti

04.10.2022 21:36

Za návrh zmien zákona o rodine hlasovalo 48 poslancov, proti boli 29 a jeden sa hlasovania zdržal.

mobilizácia

Pre mobilizáciu utieklo možno až milión Rusov, Moskovčania narýchlo predávajú byty

04.10.2022 20:52, aktualizované: 22:34

Ruský minister Šojgu uviedol, že od začiatku mobilizácie do armády vstúpilo vyše 200 000.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 20
Celková čítanosť: 89939x
Priemerná čítanosť článkov: 4497x

Autor blogu

Kategórie