Založ si blog

Čína pracuje na vybudovaní stanice na Mesiaci

10.9.2022 priniesol čínsky denník Global Times oznámenie Čínskeho národného kozmického ústavu (CNSA), že 4. fáza výstavby čínskej výskumnej stanice na Mesiaci dostala zelenú od čínskej vlády a možno ju realizovať.

V rámci tejto fázy bude počas nasledujúcich rokov preskúmaný pomocou lunárnych sond Chang´e-6, 7 a 8 južný pól Mesiaca a vybudovaná základná infraštruktúra Medzinárodnej vesmírnej lunárnej stanice  (ILRS), ako uviedol riaditeľ Čínskeho centra pre lunárny prieskum a vesmírne inžinierstvo Liu Jizhong.

Sonda Chang´e-6, ktorá slúžila ako záloha pre Chang´e-5 na získanie vzoriek mesačnej pôdy,  pôjde preskúmať odvrátenú stranu Mesiaca.

Na otázku, prečo sa Čína zameriava na oblasť južného pólu Mesiaca pre výstavbu ILRS, Wu Weiren, hlavný dizajnér čínskeho programu lunárneho prieskumu uviedol, že teplota na odvrátenej strane mesiaca môže dosiahnuť mínus 200 ° C a na blízkej strane plus 200 ° C, preto ani jedna strana nie je vhodná na dlhodobú ľudskú činnosť. Oblasť južného pólu je ale vystavená fenoménu polárneho dňa, počas ktorého by bolo viac ako 180 dní nepretržitého denného svetla. V hlbokých kráteroch a údoliach na južnom póle sa môže nachádzať aj voda, čo by uľahčilo prevádzku ILRS.

Podľa CNSA bude prieskum južného pólu dokončený  Chang´e-6 a 7, zatiaľ čo Chang´e-8 sa zameria už na testy lunárneho povrchu a prieskum na výstavbu lunárnej výskumnej základne.

Samozrejme, vyžaduje si to ešte dopracovať viacero technológií pre túto úlohu a preskúmať zdroje dostupné na Mesiaci.

Tieto úlohy sú však plne v možnostiach Číny. Na rozdiel od kapitalistických krajín má finančné, materiálne a ľudské zdroje, dostatok vzdelaných a motivovaných ľudí, otvorené ekonomické a technologické okno. Jej socialistický systém umožňuje na rozdiel od chaotického, voľnotrhového západného systému racionálne dlhodobo plánovať jednotlivé kroky a sústrediť potrebné finančné, materiálne a ľudské zdroje na zvládnutie tejto gigantickej úlohy.

Kozmický výskum by ale nemal byť záležitosťou jednotlivých krajín, zbytočne to zvyšuje náklady na paralelný výskum, výrobu a získavanie poznatkov, silne znižuje efektivitu tohto výskumu a spomaľuje ho. Kozmické technológie sú vyslovene globálnymi technológiami, kde sa vyžaduje špecializácia jednotlivých krajín v rámci globálnej deľby práce a spolupráce.

S  medzinárodnou účasťou Čína aj ráta, preto nazvala stanicu Medzinárodnou vesmírnou lunárnou stanicou (IRLS). S účasťou Ruska sa prirodzene ráta aj vzhľadom na jeho veľké skúsenosti s budovaním a prevádzkou kozmických staníc. A zrejme aj Indie a viacerých ďalších krajín. Nuž a účasť Európskej kozmickej agentúry a americkej NASA zostáva otázna, vzhľadom na ich tendenciu k izolacionizmu a neochotu zapájať sa do spolupráce s Čínou a Ruskom.

Pred 50 rokmi USA ukončili vojnu proti Vietnamu. Boli nútené uznať porážku, tým to nekončilo

27.01.2023

27.1.1973 podpisom mierovej zmluvy v Paríži sa oficiálne skončila vietnamská vojna. Tým to však neskončilo. Západné médiá o vietnamskej vojne mlčia, prípadne túto vojnu a jej výsledok skresľujú. Napr. pod heslom Vietnamská vojna na Wikipédii, ale aj viacerých zdrojoch, vzniká obraz, akoby bol v 60. a 70 rokoch celý svet nenávidel vietnamských komunistov a [...]

Rusko Slovensko na žiaden zoznam nepriateľských štátov nezaradilo

16.01.2023

Vraj Rusko nás vníma ako nepriateľa, preto ruskí zástupcovia nemali čo robiť v Poltári. Politici a redakcie by si mali konečne objasniť, o aký zoznam ide. Tu sa nehrá o fazuľky, vláda, ministri, diplomati by takéto udalosti nemali skresľovať, pretože jemný ale podstatný rozdiel v interpretácii tu môže mať katastrofálne dopady. Ale táto vláda [...]

Film „Červený projekt“ o ZSSR obnovuje historickú pamäť Ruska

30.12.2022

Pred 100 rokmi bol založený ZSSR. 30.12.1922 na I. zjazde Sovietov predstaviteľmi RSFSR, Bieloruskej a Ukrajinskej sovietskej socialistickej republiky a Zakaukazskou federáciou boli podpísané Deklarácia o vytvorení ZSSR a Zväzová zmluva. Vznikol Zväz sovietskych socialistických republík, ktorý sa stal avantgardou civilizačného vývoja v 20. st. 30.12.1922 [...]

Igor Matovič

Matovič má mať podľa Šipoša dokumenty, ktoré usvedčujú Sulíka z korupcie

05.02.2023 15:12

Predseda poslaneckého klubu OĽaNO konkrétne nevie, o čo ide.

Komárno / Komárom / Železničná stanica /

Mladík na železničnej stanici v Komárne pobodal muža

05.02.2023 14:02

Poškodený utrpel život ohrozujúce ťažké zranenia s dobou liečenia viac ako 28 dní. Útočník hneď po čine ušiel.

Sneženie / Kalamita /

Pre snehovú kalamitu bolo bez elektriny 14-tisíc odberných miest

05.02.2023 13:33

Vplyvom počasia padali vyvrátené stromy a zlomené konáre na elektroenergetické vedenia a poškodili ich.

Alkoholizmus u detí / Pitie alkoholu u detí /

Od alkoholu sú závislé už aj deti, ktoré ešte nemajú ani 15 rokov

05.02.2023 13:10

Podľa najnovších údajov NCZI ide o štyri novodiagnostikované prípady, ktorými sú dve dievčatá a dvaja chlapci.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 26
Celková čítanosť: 124405x
Priemerná čítanosť článkov: 4785x

Autor blogu

Kategórie