Čína pracuje na vybudovaní stanice na Mesiaci

10.9.2022 priniesol čínsky denník Global Times oznámenie Čínskeho národného kozmického ústavu (CNSA), že 4. fáza výstavby čínskej výskumnej stanice na Mesiaci dostala zelenú od čínskej vlády a možno ju realizovať.

V rámci tejto fázy bude počas nasledujúcich rokov preskúmaný pomocou lunárnych sond Chang´e-6, 7 a 8 južný pól Mesiaca a vybudovaná základná infraštruktúra Medzinárodnej vesmírnej lunárnej stanice  (ILRS), ako uviedol riaditeľ Čínskeho centra pre lunárny prieskum a vesmírne inžinierstvo Liu Jizhong.

Sonda Chang´e-6, ktorá slúžila ako záloha pre Chang´e-5 na získanie vzoriek mesačnej pôdy,  pôjde preskúmať odvrátenú stranu Mesiaca.

Na otázku, prečo sa Čína zameriava na oblasť južného pólu Mesiaca pre výstavbu ILRS, Wu Weiren, hlavný dizajnér čínskeho programu lunárneho prieskumu uviedol, že teplota na odvrátenej strane mesiaca môže dosiahnuť mínus 200 ° C a na blízkej strane plus 200 ° C, preto ani jedna strana nie je vhodná na dlhodobú ľudskú činnosť. Oblasť južného pólu je ale vystavená fenoménu polárneho dňa, počas ktorého by bolo viac ako 180 dní nepretržitého denného svetla. V hlbokých kráteroch a údoliach na južnom póle sa môže nachádzať aj voda, čo by uľahčilo prevádzku ILRS.

Podľa CNSA bude prieskum južného pólu dokončený  Chang´e-6 a 7, zatiaľ čo Chang´e-8 sa zameria už na testy lunárneho povrchu a prieskum na výstavbu lunárnej výskumnej základne.

Samozrejme, vyžaduje si to ešte dopracovať viacero technológií pre túto úlohu a preskúmať zdroje dostupné na Mesiaci.

Tieto úlohy sú však plne v možnostiach Číny. Na rozdiel od kapitalistických krajín má finančné, materiálne a ľudské zdroje, dostatok vzdelaných a motivovaných ľudí, otvorené ekonomické a technologické okno. Jej socialistický systém umožňuje na rozdiel od chaotického, voľnotrhového západného systému racionálne dlhodobo plánovať jednotlivé kroky a sústrediť potrebné finančné, materiálne a ľudské zdroje na zvládnutie tejto gigantickej úlohy.

Kozmický výskum by ale nemal byť záležitosťou jednotlivých krajín, zbytočne to zvyšuje náklady na paralelný výskum, výrobu a získavanie poznatkov, silne znižuje efektivitu tohto výskumu a spomaľuje ho. Kozmické technológie sú vyslovene globálnymi technológiami, kde sa vyžaduje špecializácia jednotlivých krajín v rámci globálnej deľby práce a spolupráce.

S  medzinárodnou účasťou Čína aj ráta, preto nazvala stanicu Medzinárodnou vesmírnou lunárnou stanicou (IRLS). S účasťou Ruska sa prirodzene ráta aj vzhľadom na jeho veľké skúsenosti s budovaním a prevádzkou kozmických staníc. A zrejme aj Indie a viacerých ďalších krajín. Nuž a účasť Európskej kozmickej agentúry a americkej NASA zostáva otázna, vzhľadom na ich tendenciu k izolacionizmu a neochotu zapájať sa do spolupráce s Čínou a Ruskom.

Kde boli zdroje víťazstva ZSSR v 2. svetovej vojne

09.05.2025

Pozornosť sa sústreďuje na vlastenecké hrdinstvo sovietskeho ľudu, lepšiu organizáciu zo strany ZSSR, vojenské umenie sovietskeho velenia, priestorové rezervy. Áno, sú to dôležité faktory, vážim si napr. hrdinstvo sovietskeho ľudu. Tu by som chcel upriamiť pozornosť na rozhodujúci zdroj víťazstva – vyšší spoločenský, ekonomický potenciál sovietskeho socializmu [...]

Malo by Slovensko vystúpiť z Európskej únie?

07.05.2025

Ja osobne EÚ nemám rád. Stala sa skanzenom starého kapitalizmu, nepružná, ale pritom namyslená a prikazujúca. Z pocitového, hodnotového hľadiska by som teda súhlasil s vystúpením. Ale pozrime sa lepšie na podstatu Európskej únie. Ako sa ukazuje, tak jej neporozumela väčšina súčasných európskych politikov, ani náš prezident. Keďže ju pokladajú v prvom rade za [...]

Socializmus zostal pre USA a kapitalistický Západ hlavnou výzvou. Dnes hrajú USA vabank o prežitie

11.04.2025

V r. 1972 urobili USA veľký obrat a „spriatelili“ sa s Čínou, aby čelili konkurencii sovietskeho socializmu ako hlavnej výzvy pre prežitie západného kapitalizmu. V r. 2025 USA urobili veľký obrat a „spriatelili“ sa s Ruskom, aby čelili konkurencii čínskeho socializmu ako hlavnej výzvy pre prežitie západného kapitalizmu. Počas existencie ZSSR tento [...]

Rudolf Huliak

Huliak sa musí ospravedlniť ochranárovi, nazval ho mimo iného zmrdom a chudákom

03.07.2025 15:24

Súčasťou rozsudku je aj povinnosť zaplatiť náhradu nemajetkovej ujmy v sume 7 500 eur.

požiar nemecko Braniborsko

Severne od Drážďan horí les, hasičom sa požiar nedarí dostať pod kontrolu

03.07.2025 15:07

Dym z požiariska vietor priniesol cez Saské Švajčiarsko až do severných Čiech. Plamene pohltili vegetáciu už na tisícke hektárov.

Skupina dronov - obrázok vytvorený umelou inteligenciou

Ukrajina mení pravidlá leteckej obrany: akustické senzory zničili flotilu dronov, sú efektívnejšie než radary. NATO má záujem

03.07.2025 15:00

Lacno, rýchlo a efektívne. Akustický systém Nebeská pevnosť mení pravidlá hry.

USA Chicago  streľba polícia police

Večierok raperky sa zmenil na masaker: Štyria ľudia prišlo o život, 14 utrpelo zranenia

03.07.2025 14:23

Neznámi páchatelia pálili z auta do ľudí stojacich na ulici pred reštauráciou.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 32
Celková čítanosť: 184451x
Priemerná čítanosť článkov: 5764x

Autor blogu

Kategórie