Čína pracuje na vybudovaní stanice na Mesiaci

10.9.2022 priniesol čínsky denník Global Times oznámenie Čínskeho národného kozmického ústavu (CNSA), že 4. fáza výstavby čínskej výskumnej stanice na Mesiaci dostala zelenú od čínskej vlády a možno ju realizovať.

V rámci tejto fázy bude počas nasledujúcich rokov preskúmaný pomocou lunárnych sond Chang´e-6, 7 a 8 južný pól Mesiaca a vybudovaná základná infraštruktúra Medzinárodnej vesmírnej lunárnej stanice  (ILRS), ako uviedol riaditeľ Čínskeho centra pre lunárny prieskum a vesmírne inžinierstvo Liu Jizhong.

Sonda Chang´e-6, ktorá slúžila ako záloha pre Chang´e-5 na získanie vzoriek mesačnej pôdy,  pôjde preskúmať odvrátenú stranu Mesiaca.

Na otázku, prečo sa Čína zameriava na oblasť južného pólu Mesiaca pre výstavbu ILRS, Wu Weiren, hlavný dizajnér čínskeho programu lunárneho prieskumu uviedol, že teplota na odvrátenej strane mesiaca môže dosiahnuť mínus 200 ° C a na blízkej strane plus 200 ° C, preto ani jedna strana nie je vhodná na dlhodobú ľudskú činnosť. Oblasť južného pólu je ale vystavená fenoménu polárneho dňa, počas ktorého by bolo viac ako 180 dní nepretržitého denného svetla. V hlbokých kráteroch a údoliach na južnom póle sa môže nachádzať aj voda, čo by uľahčilo prevádzku ILRS.

Podľa CNSA bude prieskum južného pólu dokončený  Chang´e-6 a 7, zatiaľ čo Chang´e-8 sa zameria už na testy lunárneho povrchu a prieskum na výstavbu lunárnej výskumnej základne.

Samozrejme, vyžaduje si to ešte dopracovať viacero technológií pre túto úlohu a preskúmať zdroje dostupné na Mesiaci.

Tieto úlohy sú však plne v možnostiach Číny. Na rozdiel od kapitalistických krajín má finančné, materiálne a ľudské zdroje, dostatok vzdelaných a motivovaných ľudí, otvorené ekonomické a technologické okno. Jej socialistický systém umožňuje na rozdiel od chaotického, voľnotrhového západného systému racionálne dlhodobo plánovať jednotlivé kroky a sústrediť potrebné finančné, materiálne a ľudské zdroje na zvládnutie tejto gigantickej úlohy.

Kozmický výskum by ale nemal byť záležitosťou jednotlivých krajín, zbytočne to zvyšuje náklady na paralelný výskum, výrobu a získavanie poznatkov, silne znižuje efektivitu tohto výskumu a spomaľuje ho. Kozmické technológie sú vyslovene globálnymi technológiami, kde sa vyžaduje špecializácia jednotlivých krajín v rámci globálnej deľby práce a spolupráce.

S  medzinárodnou účasťou Čína aj ráta, preto nazvala stanicu Medzinárodnou vesmírnou lunárnou stanicou (IRLS). S účasťou Ruska sa prirodzene ráta aj vzhľadom na jeho veľké skúsenosti s budovaním a prevádzkou kozmických staníc. A zrejme aj Indie a viacerých ďalších krajín. Nuž a účasť Európskej kozmickej agentúry a americkej NASA zostáva otázna, vzhľadom na ich tendenciu k izolacionizmu a neochotu zapájať sa do spolupráce s Čínou a Ruskom.

Pre Ukrajinu je dnes výhodnejšie prijať podmienky Ruska ako USA

22.02.2025

Vo všeobecnej rovine sú záujmy oboch strán na Ukrajine predvídateľné. 1.Rusko ako susedná krajina a slovanská krajina nebude mať záujem na rozvrate Ukrajiny, ale na stabilnom (hospodársky, sociálne, politicky) susedovi, aby mal na západných hraniciach pokoj a stabilitu. Preto mu nepôjde o vydrancovanie a rozvrat krajiny. 2.USA naopak sú zainteresované skôr na [...]

Prečo USA nenazývajú Rusko agresorom a jednajú s ním slušne?

21.02.2025

Hlavným dôvodom je prehlbujúci sa úpadok hospodárskej sily USA a potreba čeliť tlaku Číny. Z formálneho hľadiska Rusko porušilo medzinárodné právo útokom na ukrajinské územie. Z faktického hľadiska, berúc do úvahy všetky súvislosti, sa však Rusko len bránilo pred tlačením sa NATO na jeho hranice. Ak moderné rakety vedia z Ukrajiny doletieť do [...]

Ukrajina voči Rusku: vrátiť stav do r. 1991. Potom vrátiť aj NATO do r. 1991

12.05.2024

Nuž, dalo by sa súhlasiť. Za podmienky: ak by išlo o komplexný návrat západných aj ruských pozícií po získaní nezávislosti Ukrajiny v r. 1991. Pozrime sa, aká bola situácia vr. 1991: 16.7.1990 Ukrajinská SSR vyhlásila zvrchovanosť v rámci ZSSR. 20.1.1991 aj na Kryme prebehlo referendum, ktoré rozhodovalo o otázke v znení: „Ste za nezávislú [...]

Martina Šimkovičová

Šimkovičová bez uvedenia dôvodu zrušila výberové konanie na šéfa SND

03.04.2025 16:46, aktualizované: 16:56

Ministerstvo kultúry zrušilo výberové konanie na post generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla.

putá, polícia, zatknutie, zadržanie

Za 10 eur na 12 rokov do basy? V Lamači prepadla seniorka seniorku

03.04.2025 16:20

72-ročná Mária si vyhliadla 83-ročnú ženu.

EP-174121A_Sefcovic

Danko žiada od Fica hlavu Šefčoviča: Nezabránil americkým clám. Eurokomisár avizuje rokovanie s Američanmi

03.04.2025 15:48, aktualizované: 16:05

Slovenského eurokomisára považujú národniari takisto za „otca“ Green Dealu.

Nemecko Rakúsko Hranice Kontrola Migranti polizei

Rakúsko pre slintačku zatvára dva hraničné priechody so Slovenskom, s Maďarskom dokonca 21

03.04.2025 15:02, aktualizované: 15:31

Rakúsko od soboty prechodne zatvorí dva hraničné priechody.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 30
Celková čítanosť: 179082x
Priemerná čítanosť článkov: 5969x

Autor blogu

Kategórie