Založ si blog

Zuzana Čaputová pomáhala zlikvidovať demokratický priestor na slobodné, slušné názory, zostal len priestor na nadávky na ulici

Osobne nemám rád vulgarizmy a tiež si myslím, že úrad prezidenta by mal používať určitú vážnosť.

Lenže tú vážnosť mu v prvom rade musia dodať vykonávatelia tohto úradu svojimi postojmi. A Zuzana Čaputová silne pošpinila dôstojnosť prezidentského úradu, nedokázala sa preniesť z pozície miestnej aktivistky do pozície štátničky, schopnej obhajovať základné hospodárske, bezpečnostné, politické záujmy SR a EÚ.

Pri obhajobe cudzích záujmov zašla Zuzana Čaputová do okato prezentovanej krajnosti, najmä pri krkolomne rýchlom podpise vojenskej zmluvy s USA, ktorá by si skutočne bola zaslúžila posunúť na Ústavný súd, pretože voči nej boli vznesené seriózne právne výhrady ohľadom suverenity SR. Nad svojimi krokmi bolo treba štátnicky uvažovať, čo neurobila, takže je problémom ju označovať za prezidentku Slovenskej republiky, skôr vystupuje ako obhajkyňa cudzích záujmov – nie slovenských a nie európskych. Ak zašla do okatej krajnosti, ťažko sa môže čudovať vyhroteným postojom voči sebe, pretože tú ostrú polarizáciu spoločnosti vyvolala spolu s vládnou koalíciou ona.

Podieľala sa na zlikvidovaní demokratického priestoru pre slobodné a demokratické, slušné vyjadrovanie názorov.

Zuzana Čaputová zlikvidovala potenciál referenda ako jedného zo základných nástrojov demokracie a vyjadrenia vôle občanov, keď pohrdla názorom státisícov občanov podpísaných pod petíciu ohľadom predčasných volieb.

Väčšina slovenských občanov sa vyjadrila proti podpisu vojenskej zmluvy s USA. Proti sa postavili odbory, Generálna prokuratúra SR vyjadrila odborné právne stanovisko, podobne Jadrový dozor SR, Klub 500, najsilnejšie politické strany Hlas-SD, Smer-SD. Od Zuzany Čaputovej v tejto situácii sa slušilo počkať so svojím podpisom pod túto zmluvu, pretože išlo o nerešpektovanie názoru slovenských občanov a žiadalo sa predložiť Ústavnému súdu na posúdenie. Svojím radikálnym bleskovým podpisom zmluvy priam zapľuvala do tváre slovenských občanov, bolo to neslušné, vulgárne a nedemokratické gesto od nej, akoby slovenským občanom povedala „trhnite si nohou“.

Bolo zablokovaných viacero alternatívnych webových portálov, hlavne portál Hlavné správy, ktoré prinášali rozšírené spektrum informácií o dianí na Slovensku a vo svete a ona nepovedala ani slovko výhrady. Nešlo o súdne posúdenie ich činnosti, pretože zjavne neporušovali žiaden zákon, ale o arogantný pokus „zapchať Slovákom ústa“. Bolo to hrubé a urážlivé gesto voči Slovákom, akoby nedokázali posudzovať sami informácie.

Zuzana Čaputová sa vôbec nepozastavila nad deformáciou právneho systému a zneužívaním politickej moci na kriminalizáciu opozície a alternatívnych názorov. Zasiahla do vyšetrovania svojimi vyjadreniami, ak to vyhovovalo jej záujmom, naopak, mlčala v prípadoch ohýbania práva.

Zuzana Čaputová ako vrchná veliteľka ozbrojených síl SR sa prizerala tomu, ako Slovenskom roky týždeň čo týždeň prechádzali zbraňami naložené vojenské konvoje na ukrajinsko-ruskú hranicu, čím prispela k vzniku súčasného konfliktu.

V tomto smere sa viditeľne nespráva ako prezidentka SR, ale obhajkyňa amerických záujmov. Väčšina slovenských občanov si želá mier, dobré vzťahy s USA, ale aj s Ruskou federáciou. Protiruské postoje tejto pani nie sú v súlade s postojom väčšiny slovenských občanov, ktorá má nielen blízky jazykový a kultúrny vzťah k Rusom, ale hlavne si väčšina slovenských občanov uvedomuje, že efektívnosť a konkurencieschopnosť našej ekonomiky závisí na dobrých obchodných, hospodárskych a bezpečnostných vzťahoch s Ruskou federáciou, hlavne na lacných dodávkach energetických zdrojov (plynu, ropy, jadrového paliva, uhlia) a ďalších dodávok pre náš automobilový priemysel a poľnohospodárstvo.

Propagandistická a pokrytecká téza, že hodnoty nevymeníme za  lacné energie, je len chabým pokusom prekryť obhajobu amerických hospodárskych záujmov a je od prezidentky a poslancov pokrytectvom, pretože ich sa inflácia 15 % ale hoci aj 30 % nejako životne nedotkne, oni budú len o trochu menej bohatí. Ale čo to urobí s väčšinou slovenských občanov, nie je ťažké si predstaviť a táto pani by si mala uvedomiť, že potom už nebudú na Slovensku lietať len urážlivé slová, ale môže dôjsť k občianskym nepokojom sociálne pritlačených.

Preto je povinnosťou prezidentky SR ako zástupkyne záujmov slovenských občanov a nie USA hľadať cestu k dohode s Ruskou federáciou. Rusko na to, že konečne niekto v Európe namiesto posielania zbraní Ukrajine a predlžovania konfliktu povie, poďme si sadnúť a rokovať,  rozumne sa dohodnúť, viditeľne čaká.  Potrebuje dohodu, seriózne vzájomné bezpečnostné záruky, čo by bolo výhodné aj pre Slovensko. Nielen z bezpečnostného hľadiska, ale hlavne hospodárskeho, nakoľko hospodársky prepad a sociálne nepokoje sú pre nás väčšou hrozbou ako vojna.

Ale to by musela Zuzana Čaputová dozrieť z pozície miestnej aktivistky  do pozície štátničky.

P. S.: Jedna známa sa vyslovila, žeby mala Zuzana Čaputová ak už nie ako prezidentka používať úctu ako žena. Nezdá sa mi to férové.

To by totiž znamenalo, že ženy u nás nie sú rovnocenné s mužmi a potrebujú špeciálnu ochranu.

A v prezidentskom kresle ťažko môžeme robiť rozdiely v tom, či ide o ženu alebo muža. Ide o najvyššieho ústavného činiteľa krajiny, s obrovskou zodpovednosťou za krajinu a ak sa má nekompetentnosť niekoho v prezidentskom kresle obhajovať tým, že predsa ide o ženu a treba mať pochopenie pre jej nedostatky, znamenalo by to deformáciu politického systému krajiny.

Ukrajina voči Rusku: vrátiť stav do r. 1991. Potom vrátiť aj NATO do r. 1991

12.05.2024

Nuž, dalo by sa súhlasiť. Za podmienky: ak by išlo o komplexný návrat západných aj ruských pozícií po získaní nezávislosti Ukrajiny v r. 1991. Pozrime sa, aká bola situácia vr. 1991: 16.7.1990 Ukrajinská SSR vyhlásila zvrchovanosť v rámci ZSSR. 20.1.1991 aj na Kryme prebehlo referendum, ktoré rozhodovalo o otázke v znení: „Ste za nezávislú [...]

Chystá sa prevoz 10 medveďov k Bratislave

06.04.2024

Podľa zdroja z ministerstva sa pripravuje prevoz 10 medveďov do priestoru Malých Karpát medzi Bratislavu a Pezinok. Ako experiment. Dôvody? 1.V niektorých oblastiach, napr. na Poľane pri Detve, sú medvede premnožené, a preto trpia nedostatkom priestoru a potravy, v niektorých úplne chýbajú. Ide preto o riešenie poskytujúce stresovaným [...]

Ako krásne funguje trh s plynom. Začal som kúriť drevom, aby som nenarušil jeho dokonalosť

16.03.2023

No, vás by netešila súčasná situácia s plynom. Ako sme ju brilantne vyriešil. Pravidlom trhu, hlavne kapitalistického voľného trhu, vždy doteraz bolo: pri prevahe ponuky cena klesala, ak bola ponuka nízka, cena stúpala. Ale moderný kapitalizmus v čele s USA to vylepšil, aby to fungovalo ešte efektívnejšie (to len neprajníci tvrdia, že pre [...]

Mallorca

Na Malorke sa zrútila terasa reštaurácie, najmenej štyria ľudia neprežili

23.05.2024 23:02, aktualizované: 23:38

Ďalších zhruba 27 osôb utrpelo zranenia.

pásmo gazy

Izraelská armáda postupuje hlbšie do Rafahu, podľa Galanta operácia ďalej zosilnie

23.05.2024 22:26

Za posledný deň prišlo pri izraelskom bombardovaní a pozemných operáciách v celom Pásme Gazy o život 91 Palestínčanov.

Peter Pavel

Prezident Pavel sa zranil pri jazde na motorke. Skončil v nemocnici

23.05.2024 21:30

Jeho zranenia nie sú vážne, vyžiadajú si však krátke pozorovanie.

okamura, SPD, protest

Danko vystúpil na Okamurovej demonštrácii v Prahe. Odporcovia po nich hádzali vajíčka

23.05.2024 21:03, aktualizované: 21:38

Danko občanom Česka zaželal vládu, pre ktorú budú na prvom mieste.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 30
Celková čítanosť: 170646x
Priemerná čítanosť článkov: 5688x

Autor blogu

Kategórie